Październikowa wymiana była dla gimnazjalistów doskonałą okazją do sprawdzenia w praktyce nabytych umiejętności języków obcych, rozwijania kompetencji językowych oraz stworzyła szansę nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Nasi goście mogli natomiast poznać zarówno nasze miasteczko jak i inne ciekawe zakątki naszego kraju, zapoznać się z walorami turystycznymi naszego regionu oraz z polską kulturą i zwyczajami.
Zgodnie z ideą szkolnych wymian młodzieży grupa polska i niemiecka wspólnie realizowały program tegorocznej edycji spotkania. A atrakcji, jak co roku, było wiele.
Wszystko rozpoczęło się od wspólnych zajęć edukacyjnych. Młodzież z Crailsheim zasiadła w ławach szkolnych wraz z polskimi koleżankami i kolegami, a nauczyciele z Niemiec podpatrywali pracę naszych nauczycieli, hospitując zajęcia z różnych edukacji. Uczestnicy wymiany wzięli również udział w zajęciach z animacji językowej prowadzonych przez jedną z naszych germanistek. Wspólne gry i zabawy pozwoliły na przełamanie bariery językowej oraz przyczyniły się do integracji grupy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Niemieccy uczniowie używali polskich zwrotów i słówek, jakich nauczyli się poprzez zabawę, a polsko-niemieckie piosenki rozbrzmiewały podczas każdej kolejnej wycieczki.
Na oficjalne powitanie gości nasi gimnazjaliści przygotowali występy wokalne i taneczne. Grupa z Niemiec i tym razem miło nas zaskoczyła. Część osób wraz z opiekunami przedstawiła się w języku polskim, co zostało nagrodzone wielkimi brawami. Nasi goście przekazali nam obraz autorstwa jednej z uczennic. Prezentem dla niemieckiej szkoły były również prace plastyczne wykonane przez naszych gimnazjalistów.
Zwiedzanie Biłgoraja było tym razem nietypowe i odbyło się w formie zabawy w podchody. Mieszane grupy polsko-niemieckie miały za zadanie odszukać i sfotografować zaznaczone na mapie obiekty oraz zapoznać z się z informacjami i ciekawostkami o nich. Zabawę podsumowano i nagrody grupom wręczono na popołudniowym ognisku integracyjnym, które odbyło się w Leśnym Ośrodku Edukacyjno-Szkoleniowym "Sosna". Uczestniczyli w nim uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Na spotkanie przybył również Burmistrz Miasta Biłgoraj, Pan Janusz Rosłan, który serdecznie powitał gości z Niemiec i przekazał drobne upominki.
W programie wycieczki do Sandomierza oprócz standardowego zwiedzania i zapoznania się z najważniejszymi zabytkami miasta, znalazły się również spacer po lessowym Wąwozie Św. Królowej Jadwigi, rejs statkiem po Wiśle oraz wizyta w zbrojowni rycerskiej. Ta ostatnia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Grupę przywitał rycerz Łukasz, który opowiedział historię Sandomierza. Potem był czas na zwiedzanie ekspozycji broni i oręża, przymierzanie zbroi rycerskich z różnych epok oraz strojów renesansowych czy barokowych. Przebierankom i zdjęciom nie było końca.
W Zwierzyńcu po projekcji filmu o Roztoczańskim Parku Narodowym oraz obejrzeniu wystaw przyrodniczych w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym młodzież mogła sprawdzić kondycję fizyczną na trasach i szlakach turystycznych wokół Zwierzyńca. A na zakończenie wyjazdu odbyło się pieczenie kiełbasek oraz zabawy integracyjne przy ognisku.
Na prośbę naszych gości zorganizowano wycieczkę do Krosna, zwanego Miastem Szkła. W niezwykły szklany świat wprowadziła nas wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie młodzież miała okazję uczyć się poprzez zabawę. Eksperymenty ze szklanymi rekwizytami pozwoliły poznać fizyczne właściwości szkła. Prezentacje przy piecu hutniczym wprowadziły w tajniki procesu produkcji artykułów ze szkła, w którym można było czynnie uczestniczyć. Znaleźli się śmiałkowie, którzy podjęli próbę wydmuchania formy szklanej, co nie okazało się jednak prostym zadaniem. Warsztaty obróbki i zdobienia szkła przybliżyły techniki malowania czy grawerowania na szkle oraz produkcje witraży. Młodzież wykonała również prace na szkle techniką piaskowania, które zabrała ze sobą na pamiątkę, obejrzała ekspozycje dzieł najsłynniejszych twórców szklanej sztuki a na zakończenie dokonała "szklanych" zakupów w tamtejszym sklepiku.
Wspólne wycieczki oraz popołudniowy program niedzielny z rodzinami zbliżyły młodzież polską i niemiecką. Początkowa niepewność i obawy szybko ustępowały. Z dnia na dzień wszyscy czuli się pewniej. Dodatkowo wieczorne spotkania, wspólne spacery czy wyjścia do pizzerii pozwoliły na szybszą integrację grup.
Jednak wszystko, co miłe, szybko się kończy. Nadszedł ostatni dzień programu i jednocześnie smutny dzień pożegnania. Ostatnie wspólne zdjęcia, ostatnie rozmowy, podziękowania, uśmiechy, uściski i nasza grupa wyruszyła z gośćmi do Rzeszowa. Stąd grupa niemiecka udała się w dalszą podróż pociągiem, by po kilku przesiadkach dotrzeć do Crailsheim.
To były niezapomniane chwile. Przez tych kilka wspólnie spędzonych dni grupa polska i niemiecka zdążyły się ze sobą zaprzyjaźnić. Kiedy przyszedł czas pożegnania, popłynęły nawet łzy. Być może będzie szansa na spotkanie z częścią przyjaciół z Niemiec w kolejnej edycji wymiany. Nasi gimnazjaliści pojadą z wizytą do Crailsheim w październiku 2014 r.
Realizację tego przedsięwzięcia, jak co roku, wsparła merytorycznie i finansowo organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) z Warszawy. Pamiątki rzeczowe dla gości z Crailsheim ufundowali Urząd Miasta Biłgoraj oraz Nadleśnictwo Biłgoraj. Wymiana nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania uczniów i ich rodziców, którzy współtworzyli nasze szkolne przedsięwzięcie. Serdecznie Państwu dziękujemy!