Uhonorowani z gospodarzami uroczystości
Od tego czasu samorządy obu miast organizowały wiele wspólnych przedsięwzięć, wymianę młodzieży, wizyty oficjane.
Współpracę z położonym w Czechach miastem Bilina rozpoczął w 1995 roku ówczesny burmistrz Stefan Oleszczak. Współpraca ta polegała głównie na wymianie w obszarach kultury i sportu. Biłgoraj odwiedzały wtedy zespoły i drużyny z Biliny, natomiast z Biłgoraja wyjeżdzały zespoły takie jak Tanew, Wygibusy, Kompani i orkiestra dęta, a także zespoły działające w Młodzieżowym Domu Kultury. Także sportowcy z naszego miasta sprawdzali się na pięknych obiektach Biliny odnosząc wiele ciekawych zwycięstw.
Inna formą współpracy była wakacyjna wymiana dzieci i młodzieży. Dzieci z Biliniy spedzały wakacje na ziemii biłgorajskiej, a młodzi biłgorajanie w mieście partnerskim Bilina. Te 15 lat współpracy zostało podkreślone przez uhonorowanie burmistrza naszego miasta Janusza Rosłana, oraz radnego Tadeusza Ferensa tytułem Honorowy Obywatel Miasta Biliny.
- Jestem zadowolony i dumny, że otrzymalem to wyróżnienie. Uroczystość była bardzo elegancka i dobrze przygotowana, podobała mi sie zwłaszcza część artystyczna w której wystąpił chór z Biliny - stwierdził burmistrz Rosłan. W czasie tych lat współpracy nawiązały się bliższe kontakty między samorządowcami obydwu miast. - Dla mnie Bilina to miasto szczególne, ponieważ odwiedzając je starałem się podpatrywać i przenosić na biłgorajski grunt różne ciekawe rozwiązania, do takich należy wykonany w roku 2000 monitoring miasta. Na 10 - lecie współpracy przygotowałem wystawę fotografii Biliny, aby przybliżyć naszym mieszkańcom to urocze miasteczko - mówi radny Tadeusz Ferens.
Uroczyste wręczenie honorowego obywatelstwa odbyło się w Ratuszu Miejskim, 11 września br. W sumie nadano tytuły trzem osobom. Oprócz Rosłana i Ferensa otrzymał je jeszcze burmistrz Nowowołyńska Wiktor Sapożnikow. - Gospodarze przygotowali nam niespodziankę w postaci przelotu samolotem nad Biliną, który odbył się przy pięknej słonecznej pogodzie i dostarczył wielu wrażeń. Samorządy wyprzedziły czas, gdyż zanim weszliśmy do współnoty państw europejskich mielismy już wypracowane bliskie kontakty z kilkoma miastami - stwierdza radny Ferens. Sama idea miast partnerskich nie jest nowa. Ma ona swoje korzenie i uwarunkowania historyczne. Zauważono, że największą rolę w kontaktach między narodami będą odgrywać społeczności lokalne, a nie rządowe elity. Idea miast partnerskich rozkwitła na nowo po przemianach społeczno - gospodarczo - politycznych początku lat dziewięćdziesiątych.