Algis Petras Krutkievičius zmarł po ciężkiej chorobie. - W naszej pamięci pozostanie jako dobry, życzliwy, pogodny człowiek, niezwykle zasłużony dla rozwoju partnerstwa Kelme i Biłgoraja - napisali burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan i przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha.
Współpraca Algisa Krutkievičiusa z Biłgorajem rozpoczęła się w 1996r. Dał się poznać jako zdeklarowany sympatyk Polski, który - jak sam mówi - "najlepiej jak potrafi stara się polepszać stosunki pomiędzy naszymi narodami".
Jako pracownik kultury i przedstawiciel samorządu miasta Kelme brał czynny udział w rozwijaniu współpracy pomiędzy naszymi miastami. Dzięki jego staraniom doszło do zawiązania kontaktów pomiędzy Zespołem Szkół Budowlanych w Biłgoraju i jego odpowiednikiem w Kelme, a także pomiędzy Szkołą Podstawową Nr 1 w Biłgoraju, a Szkołą Średnią w Pakrażantis k/Kelme. Organizował wymiany kulturalne pomiędzy zespołami" Tanew" i "Wygibusy" z Biłgoraja a zespołem ludowym "Judle" i kapelą podwórkową "Venta". Był inicjatorem wielokrotnych wymian między biłgorajskim chórem "Echo", a chórem Domu Kultury Kelme - "Cantio.
Algis Krutkievičius był wyjątkowo zaangażowanym promotorem biłgorajskiego folkloru i naszej kuchni regionalnej, starał się także ułatwiać wymianę doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi działającymi w Biłgoraju i Kelme. Dążył do rozwijania kontaktów turystycznych, w tym działalności pielgrzymkowej. W tym celu opracował materiały o szlakach turystycznych, częściowo w języku polskim, zamierzając przybliżyć naszym rodakom kulturę, przyrodę i tradycje Litwy.
Krutkievičius, za swoje dokonania na rzecz kultury, był wysoko ceniony w swoim kraju. Był ekspertem Ministerstwa Kultury Litwy, Kanclerzem Republikańskiej Rady Kultury, odznaczonym za swoje osiągnięcia przez Premiera Republiki Litwy, Ministra Kultury, Przewodniczącego Sejmu, Biskupa Szawelskiego i.in.
Algis Krutkievičius był także wyjątkowo zaangażowany w rozwijanie współpracy pomiędzy naszymi miastami, co podkreślał przy corocznej wizycie w Biłgoraju. W swojej pasji starał się pozyskać jak najwięcej sprzymierzeńców, aby przybliżyć do siebie nasze regiony, a także mieszkańców.
W 2009 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Biłgoraja.