Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT Z psychologią na co dzień
2010.03.30 20:45 | aktualizacja: 2010.04.10 20:14

Karać, ale mądrze

Kary są nieodłącznym elementem procesu wychowania. Mają one na celu, przede wszystkim wzbudzenie negatywnych odczuć dziecka, związanych z jego złym zachowaniem. Jednak, by osiągnąć zamierzony efekt, należy stosować je rozsądnie. Jakich metod używać, by karanie nie przerodziło się w znęcanie?

W omawianym zagadnieniu najważniejsze jest chyba to, że dzieci starają się unikać kar, a nie sytuacji, która te kary może spowodować. Kara z punktu widzenia dziecka jest bardzo przykrym doświadczeniem, dlatego będą one za wszelką cenę starały się nie dopuścić do jej zastosowania, co wcale nie oznacza, że nie będą prowokowały sytuacji, która może tą karę przynieść.

- Całe zagadnienie karania opiera się na założeniu, że musi być ona czymś awersyjnym dla dziecka, a samo karanie polegać będzie albo na zastosowaniu w wychowaniu czynników awersyjnych albo na pozbawieniu dziecka czynników, które sprawiają mu przyjemność - twierdzi K. Konarzewski, autor publikacji zatytułowanej "Podstawy teorii oddziaływań wychowawczych". Chcąc wywołać taki stan u dziecka, należy pamiętać, że "największym" czynnikiem, który wywołuje awersję jest strach. To "dzięki" niemu dzieci starają się unikać karania.

Jednak, by karać skutecznie należy znać rodzaje wzmocnień negatywnych. - Kary, tak jak i nagrody, podlegają pewnemu stopniowaniu. Wiąże się to z naturalną klasyfikacją zachowań dzieci. Niektóre z nich wymagają kary surowej, po to by wystarczająco mocno napiętnować złe postępowanie. Ale są również zachowania, które nie wykraczają poza normy społeczne w znaczący sposób, wtedy wystarczy upomnienie - mówi psycholog Marta Dołomisiewicz, dodając, że stosowanie kar odpowiednich do przewinienia daje dziecku poczucie sprawiedliwości.

Jakie więc metody stosować, by osiągnąć jak najlepszy efekt? Przede wszystkim rodzice powinni zapoznać się z karami określanymi jako naturalne. Mają ogromną zaletę, ponieważ są bezpośrednim następstwem popełnionego czynu. Pozwala to dziecku poczuć skutek swojego złego postępowania. Ale uświadomienie konsekwencji czynu musi odbywać się spokojnie i bez podnoszenia głosu. W innym wypadku dziecko skupi się na zachowaniu rodzica, a nie swoim własnym. Ograniczeniem w przypadku stosowania tego typu wzmocnień jest wiek dziecka, bowiem tego co zrozumie siedmiolatek w żaden sposób nie pojmie dwulatek Dobrym sposobem na powstrzymanie złego zachowana, bez względu na wiek dziecka, jest tłumaczenie oraz wyjaśnianie, jednak używane przez rodziców argumenty, muszą być odpowiednio dobrane do wieku i możliwości intelektualnych dziecka. Oznacza to, że w miarę jego rozwoju argumentacja powinna być coraz bardziej racjonalna. Stosując to wzmocnienie nie można zapomnieć o wyjaśnieniu konsekwencji postępowania i nakłonieniu dziecka do zastanowienia się nad własnymi czynami. Odmawianie przyjemności to kolejny sposób na ukaranie małego człowieka. Jednak trzeba pamiętać, by nie stosować tej kary zbyt często, gdyż tak jak inne przesadnie wykorzystywane środki wychowawcze, straci swoją moc. Innym sposobem zwrócenia uwagi na złe zachowanie dziecka jest wyrażenie swojego smutku i zawodu. Kara ta będzie skuteczna jedynie wtedy, gdy dziecko jest wrażliwe i sprawia mu przykrość patrzenie na niezadowolone miny rodziców. Jeśli dziecko darzy ich prawdziwym szacunkiem, taka reakcja na negatywne zachowanie będzie prawdziwą karą dla malca i wytworzy się w nim silna chęć poprawy. Kolejnym sposobem na ukaranie jest czasowe odebranie przyznanego przywileju. Dysponowanie swoim czasem czy powierzenie odpowiedzialności np. za rodzeństwo jest dla dziecka wyróżnieniem. - Dziecko, które oprócz swoich obowiązków ma również prawa czuje się szanowane i docenianie, dlatego karą będzie jeśli rodzice na pewien czas odbiorą tego typu przywileje - dodaje psycholog.

Poza przytoczonymi wcześniej wzmocnieniami negatywnymi, których stosowanie gwarantuje rodzicom dobre relacje z dzieckiem, są również takie, których stosowanie można serdeczne odradzić. Należą do nich formy agresji słownej np. krzyki lub groźby oraz kary fizyczne. Nie przynoszą one pożądanego efektu wychowawczego w postaci poprawy zachowania, za to mogą zaszkodzić zarówno dziecku jak i jego rodzicom.

Jt
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Jt dodany
 
Odsłon: 3719
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
w piątek, godzina 07:48 Józefów
Nowa stawka za wywóz ścieków
w piątek, godzina 08:46 Obsza
Największy piknik wojskowy w regionie już w tę sobotę
w sobotę, godzina 16:12 Kolarstwo
Tour de Pologne Women na drogach powiatu
W dniach 28-30 czerwca na terenie województwa lubelskiego odbywa się druga edycja Tour de Pologne Women. W sobotę 29 czerwca uczestniczki wyścigu przejechały przez powiat biłgorajski.
dzisiaj, 09:05 Powiat
Pięć miejscowości bez prądu, w tym Tarnogród i Józefów
dzisiaj, 20:08 Tarnogród
100 lat muzyki dętej w Tarnogrodzie
22 czerwca 2024 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
22 czerwca 2024 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
w sobotę, godzina 18:08 Czernięcin Główny
Strażacki jubileusz
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
w piątek, godzina 09:45 Biłgoraj
Nie żyje prokurator Marek Głowala
w piątek, godzina 10:42 Biłgoraj
Nielegalny salon gier zlikwidowany
dzisiaj, 18:59 Aleksandrów
Aleksandrów pamięta o ofiarach wysiedleń
W niedzielę 30 czerwca w Aleksandrowie odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wysiedlenia mieszkańców. Wydarzenie miało charakter patriotyczno-religijny i zgromadziło licznych uczestników, w tym przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, młodzież szkolną oraz mieszkańców gminy.
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
w sobotę, godzina 10:47 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora "Piątki" rozstrzygnięty
W maju władze Biłgoraja ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego. Postępowanie zostało już rozstrzygnięte. Kto będzie zarządzać placówką przez najbliższe pięć lat?
w piątek, godzina 09:34 Księżpol
Osobówka w płomieniach
w sobotę, godzina 10:57 Józefów
Trzecie spotkanie kapel im. Jana Różańskiego
w poniedziałek, godzina 07:58 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
dzisiaj, 09:37 Goraj
Jedyny taki kalendarz w powiecie
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl