1 października 2013 r. Zarząd Województwa Lubelskiego zaakceptował i wyraził zgodę na skierowanie do konsultacji społecznych Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
W związku z opracowaniem projektu RPO WL oraz w celu realizacji zasady partnerstwa na etapie programowania, Zarząd Województwa Lubelskiego zaplanował zorganizowanie dziesięciu spotkań konsultacyjnych na terenie województwa lubelskiego.
W spotkaniach uczestniczyć będą przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz partnerzy gospodarczy i społeczni z regionu. Włączenie szerokiej grupy podmiotów w konsultacje społeczne ma na celu zebranie opinii i uwag w zakresie kierunków wsparcia proponowanych w projekcie programu.
Każde spotkanie konsultacyjne przewidziano dla wybranych dwóch powiatów regionu. Jedno z nich zaplanowane zostało w gminie Biłgoraj, odbyło się ono w Nadrzeczu, w czwartkowe popołudnie, 24 października br.
Było to piąte spotkanie z cyklu, wzięli w nim udział partnerzy z powiatów biłgorajskiego i janowskiego. Organizatorami wydarzenia byli marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman oraz wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.
Wójt przypomniał, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 gmina Biłgoraj zrealizowała pięć projektów na łączną kwotę 21 597 739,55 zł, a łączna kwota dofinansowania wyniosła 17 293 863,83 zł. - Projekty zrealizowane lub realizowane na terenie gminy Biłgoraj w ramach RPO WL to projekty, których beneficjentem jest nie tylko gmina Biłgoraj, ale również inne podmioty publiczne oraz przedsiębiorcy i instytucje okołobiznesowe - mówił Wiesław Różyński.
Obecny dokument obowiązuje do końca bieżącego roku, dlatego konieczne jest opracowanie kolejnego, na lata 2014-2020. Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego rozkłada środki finansowe na 15 obszarów: badania i innowacje, Cyfrowe Lubelskie, konkurencyjność przedsiębiorstw, energia przyjazna środowisku, efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna, ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów, dziedzictwo kulturowe i poprawa stanu środowiska, mobilność regionalna i ekologiczny transport, rynek pracy, adaptacyjność przedsiębiorstw i pracowników do zmian, włączenie społeczne, edukacja, umiejętności i kompetencje, infrastruktura społeczna oraz pomoc techniczna.
Całość dokumentu dostępna jest pod adresem http://www
- W sumie mamy w planach dziesięć tego typu spotkań. Organizowane są one po to, by w mniejszym gronie móc podyskutować na temat założeń RPO. Chcemy wypracować rozwiązania dla całego województwa. Zależy mi na państwa wnioskach i uwagach dotyczących przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego, to nie jest truizm, chcę państwa zapewnić, że wnioski będą uwzględniane. Mogą czuć się państwo współautorami tego dokumentu - mówił marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman i przedstawił kilka tematów do dyskusji.
- Przede wszystkim chciałbym w tym nowym dokumencie przesunąć punkt ciężkości na obszary wiejskie, po to by obszary wiejskie nie konkurowały z miastami i miały wydzielone fundusze tylko dla siebie. Dotyczy to zarówno samorządów, jak i przedsiębiorców - dodał marszłek Hetman.
Po przedstawieniu głównych założeń PRO WL na lata 2014-2020 odbyła się dyskusja nad dokumentem, każdy z uczestników mógł w imieniu samorządu czy organizacji zgłosić swoje propozycje zmian. Kolejne konsultacje odbędą się m.in. w takich miejscowościach jak Żyrzyn, czy Łaszczów. Spotkania zakończą się 22 listopada.