Sobota wieczór, w pełnym amoku pakowanie ostatnich rzeczy do walizek, sprawdzanie paszportów, robienie kanapek…No i w drogę! Podróż do Rumunii czas zacząć! To już 4 wyjazd z projektu Comenius "Natural Beauty of European Countries"!
Dnia 21 września, troje uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących (Aleksandra Skubisz, Paweł Sobaszek, Krzysztof Myszak) pod opieką nauczycieli pani Barbary Bosak oraz pani Anny Kraczowskiej ruszyli na podbój południowo-wschodniej Europy. Jazda autokarem przez 13 godzin była naprawdę interesująca, ponieważ mogliśmy "pozwiedzać" również Ukrainę. Szarzy przechodnie, pełno bezpańskich psów nie zrobiły na nas najlepszego wrażenia… Gdy dotarliśmy do granicy ukraińsko-rumuńskiej, pełni obaw, ale także podekscytowani poznaniem nowych przyjaciół, cierpliwie czekaliśmy na dojazd do miejsca docelowego - Botosani.
Gdy wysiedliśmy z busa i zobaczyliśmy naszych nowych współlokatorów, pełni szczęścia pojechaliśmy do ich domów. Pierwszego dnia poznaliśmy ich szkołę oraz miasto. Botosani - miejscowość, w której odbyła się wymiana, było fascynujące! Pełno starych, klimatycznych budynków, uśmiechniętych ludzi i kolorowych sklepów. Szkoła - Liceum imienia Grigore Antipa, miała ponad 100 lat! Jej niesamowity, stary klimat nadawał wydarzeniu specyficzną aurę. Po rozgoszczeniu się w klasie, rozpoczęliśmy projekt od przedstawienia prezentacji multimedialnych na temat naszych krajów.
Dzień po dniu, poznawaliśmy się coraz lepiej. Wycieczki po regionie Bucovina, zacieśniały nasze relacje i coraz śmielej rozmawialiśmy po angielsku. I tu należy zaznaczyć, że Rumuni mówią świetnie po angielsku. Bez problemu mogliśmy rozmawiać na przeróżne tematy. Podróże po Rumunii były pasjonujące. W zaledwie 5 dni zobaczyliśmy naprawdę sporą część krainy historycznej Mołdawii. Podczas zwiedzania Bucoviny, mogliśmy zobaczyć między innymi skansen, klasztor Putna, muzeum Bocoviny oraz twierdzę w Suczawie. Rumunia może się pochwalić monumentalnymi, kilkusetletnimi klasztorami. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas cerkiew Voronet (budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO). Przepiękne freski, przedstawiające postacie religijne, robią ogromnę wrażenie. Oprócz zwiedzania klasztorów, cerkwi oraz twierdz, udało nam się zobaczyć kawałek Karpat Rumuńskich. Byliśmy także nad Jeziorem Czerwonym położonym u stóp gór Hăsmaş.
Cały tydzień w Rumunii, był wyjątkowy. Jako uczestniczka wyjazdu, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że uwielbiam Rumunię. Jest to kraj niesamowicie pozytywny. Ludzie, których poznałam byli zawsze uśmiechnięci i optymistyczni oraz doskonale zorganizowani. Przez te kilka dni mogliśmy podziwiać piękno tego kraju, a także szkolić na wysokim poziomie nasz angielski. Przeżyliśmy wiele interesujących przygód, takich jak jedzenie papryczek chilli (podawanych zawsze jako przystawka w restauracjach), podziwianie koni z wozami na każdej wsi ( w Polsce to już jest raczej na "wymarciu"). Nasi chłopcy byli również zachwyceni urodą Rumunek, które potwierdzają tezę, że im bardziej na wschód, tym piękniejsze kobiety.
Takie wyjazdy dają nam wiele możliwośći, między innymi zdobywanie doświadczenia językowego, poznawanie nowych ludzi oraz krajów. Dzięki takim projektom, możemy poszerzać horyzonty oraz się rozwijać. Chciałabym, aby każdy mógł coś takiego w swoim życiu przeżyć, bo naprawdę warto.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
667-6fe
~ pawulon mam plan!!! po co jeździć do Rumunii?? nie udało się zrobić drugiej Japonii ani Irlandii to może zróbmy drugą Rumunię u nas już niedużo brakuje. A poza tym Gratulacje!!!
4 października 2013
brak ocen
PL
4ef-3bb
~ gośćdo~ Sss a co jeśli inni też włożyli w to wysiłek? a nawet sporo.. powinni to jakoś podzielić. skoro jedna osoba już była to dlaczego nie wziąć tej drugiej z równie dobrymi wynikami!
2 października 2013
brak ocen
PL
31c-0a2
~ CC Świetny tekst, gratuluję. Czytam z sentymentem, jako dziecko brałam udział w 2 wymianach francusko-polskich w szkole podstawowej i 3 niemiecko-polskich w liceum oraz szkole muzycznej, oczywiście nie w Biłgoraju. Minęło wiele lat od tamtego czasu, a wciąż mam kontakt z poznanymi na "wymianach" ludźmi. Dzięki temu, lepiej lub gorzej, znam lub kojarzę 3 języki (angielski był potrzebny jak francuski lub niemiecki zawodził :) Nauka języków przychodzi łatwo gdy potrzeba pili i trzeba się dogadać albo napisać list. Przyjaźnie na lata, zwiedzanie, poznawanie kultury innych krajów, później odwiedziny, to wszystko bardzo wzbogaca i poszerza horyzonty, nie mówiąc o dystansie do nas samych. Nie zapomnę reakcji francuzów jak w latach 90-tych zajechaliśmy po 40 godzinach podróży ledwo zipiącycm, wynajetym z pks-u autobusem, a oni po prostu nie wierzyli, że dojechaliśmy i umierali ze śmiechu. My razem z nimi...Potem pytali czy mamy telewizory i pralki w Polsce, haha... Nie wiem jak to wygląda w Biłgoraju. Ten tekst udowadnia, że w szkołach średnich coś jednak się dzieje. Niestety w szkole podstawowej nr 5 żadnych wymian z partnerską szkołą zagraniczną nie ma. Bardzo szkoda, bo to wspaniała okazja dla dzieci, których rodziców nie stać na tygodniowe wycieczki zagraniczne. Nocowanie i wyżywienie u rodzin ucznia wymiennego zmniejsza koszty do minimum, tj. podróż i ubezpieczenie, w moich czasach dofinansowywanych przez miasto. Jedynym warunkiem była więc dobra ocena z danego języka. Niesamowicie to mobilizowało, każdy chciał jechać. Szkoda, że moja córka nie może przeżyć tego co ja pamiętam. Mam nadzieję, że taka okazja przyjdzie w gimnazjum lub liceum. Pozdrawiam.
2 października 2013
+3
-0
PL
a9a-b48
~ Sssdo~ gość Wyjazd jest nagrodą za pracę w projekcie, inni też mogą przeżyć taką przygodę, wystarczy odrobina wysiłku :)
1 października 2013
+3
-1
PL
c88-35d
~ Kriso Fajna sprawa taka wymiana też bym pojechał. Gratulacje dla szkoły za zorganizowanie takiego czegoś
1 października 2013
+3
-0
PL
2a6-c91
~ Partyzant Ola Ola :P Poszła do Przedszkola :)
1 października 2013
brak ocen
PL
32b-fbf
~ koleżanka ta piękna ruda dziewczyna to Ola :)
1 października 2013
+1
-1
PL
4ef-3bb
~ gośćdo~ xyz fajna nie fajna, ale była już na dwóch lub trzech takich wyjazdach i inni nie mogą jak to ona napisała: "coś takiego w swoim życiu przeżyć"..
1 października 2013
+2
-4
PL
a4a-60d
~ xyz Fajna ta Ola :D
1 października 2013
+2
-2
PL
ec0-f28
~ tralalala artykul napisany lepiej niz w nje jednej polskiej gazecie xd mam nadzieje ze bedzie sie pojawialo wiecej takich :) co do samej wymiany to jest to bardzo dobry pomysl na poszerzenie znajomosci kultur zagranicznych, sam bylem w gimnazjum na podobnej wymianie w Niemczech i bylo naprwdde ***** z checia pojechalbym jeszcze kiedys na tego typu wycieczke. Ps. Co to za piekna ruda dziewczyna? Polka? wie ktos? :D
1 października 2013
+2
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
dzisiaj, 11:21
Biłgoraj
Wiceminister klimatu i środowiska w Biłgoraju
w piątek, godzina 09:07
Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 16:52
Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".