Podczas marcowych obrad Rady Gminy Biłgoraj radni przyjęli sprawozdanie dotyczące funkcjonowania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Biłgoraj.
Łącznie ze świadczeń w ramach zadań własnych i zleconych w 2012 roku skorzystało: 294 rodzin, liczba osób w rodzinie wynosiła 1141, świadczenie przyznano 602 osobom. Pomoc udzielana była w ramach zadań własnych i zleconych. Najczęściej pomocy udzielano z powodu: ubóstwa 216 rodzin, sieroctwa 2 rodziny, potrzeby ochrony macierzyństwa 76 (w tym wielodzietności 71 rodzin, bezrobocia 183, niepełnosprawności 93, długotrwałej lub ciężkiej choroby 95, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego 30, w tym rodziny niepełne 25, wielodzietne 3, alkoholizm 32, zdarzeń losowych 3, przemoc 1).
Przyznanie świadczenia z pomocy społecznej poprzedzone jest rodzinnym wywiadem środowiskowy przeprowadzany w miejscu zamieszkania lub pobytu, w ciągu 14 dni od wpłynięcia wniosku o pomoc.
W 2012 pracownicy socjalni przeprowadzili 1019 wywiadów środowiskowych, świadczyli pracę socjalną dla 294 rodzin, wobec których praca socjalna podejmowana była co najmniej raz. Częściej występują jednak spotkania kilkakrotne. Pracownicy socjalni podejmowali wobec podopiecznych Ośrodka pracę socjalną oraz poradnictwo. Są to działania mające na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmocnieniu lub odzyskaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi. Przyznanie pomocy następuje we wszystkich przypadkach w formie decyzji administracyjnej. W zakresie pomocy społecznej wydano 1348 decyzji administracyjnych, w tym 15 decyzji odmownych, od wydanych decyzji złożono 3 odwołania do SKO w Zamościu. Zostały one utrzymane w mocy.
Podstawą do określenia potrzeb w zakresie pomocy społecznej jest diagnoza problemów społecznych prowadzona na bieżąco przez Ośrodek. Według Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej szczególnie potrzebne w gminie Biłgoraj jest:
-Utworzenie mieszkań socjalnych;
-Podnoszenie poziomu i doskonalenie sprawności funkcjonowania pomocy społecznej poprzez podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadry pomocy społecznej;
-Podejmowanie działań służących aktywizacji - społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej oraz zawodowej - osób marginalizowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, między innymi w oparciu o projekty dofinansowywane z funduszy europejskich;
-Stworzenie środowiskowego systemu wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym oraz ich rodzin;
-Stworzenie środowiskowego systemu wsparcia dla osób starych;
-Utworzenie systemu w zakresie wsparcia rodziny w pełnieniu ich podstawowych funkcji, głównie w zakresie opieki i wychowywania dzieci oraz prowadzenia gospodarstwa domowego z wykorzystaniem usług asystentów rodziny;
-Opracowanie i wdrożenie programu pracy z rodzinami biologicznymi dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo - wychowawczych.