- Do tej pory w pierwszych wersjach budżetu wpisywaliśmy jedną poważną inwestycję, a w ciągu roku uchwała była korygowana. Tym razem postanowiliśmy od razu zaplanować kilka ważnych zadań, choć i to nie są wszystkie nasze przyszłoroczne plany - mówi Burmistrz Roman Dziura.
Do najpoważniejszych inwestycji władze gminy zaliczają budowę kanalizacji, przygotowanie siedziby dla Warsztatów Terapii Zajęciowej i czterech mieszkań socjalnych, a także budowę i modernizację dróg oraz ścieżek rowerowych.
Na rozbudowę gminnej sieci kanalizacyjnej w Józefowie, samorząd pozyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Szacowany koszt robót to około 4 milionów złotych.
WTZ ma się w przyszłym roku przeprowadzić do części budynku byłego internatu, gdzie teraz już znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy. Pomieszczenia, które warsztaty zajmują obecnie zostaną podzielone na cztery lokale socjalne. W ten sposób WTZ będzie mieć dwa razy więcej powierzchni niż do tej pory. - Wprawdzie formalnie jest to zadanie powiatu, ale to my 18 lat temu utworzyliśmy pierwszą w regionie tego typu placówkę i teraz chcemy jej zapewnić siedzibę na kolejnych kilkadziesiąt lat - tłumaczy Roman Dziura. Burmistrz Józefowa przekonuje, że taka decyzja jest niezbędna także ze względu na liczbę podopiecznych. W chwili utworzenia WTZ zajmował się 15 niepełnosprawnymi osobami, teraz jest ich 30, a w przyszłym roku ma być jeszcze o 5 więcej.
Razem z powiatem biłgorajskim Józefów zamierza w 2013 roku wykonać modernizację drogi powiatowej w Hamernii w rejonie Czartowego Pola. Za własne pieniądze samorząd chce też wykonać podbudowę tłuczniową na dwóch drogach gminnych w Górecku Starym i Czarnym Lesie.
W przyszłorocznym budżecie nie zostało uwzględnionych kilka innych inwestycji, które mają być dofinansowane z funduszy unijnych, ale decyzji o przyznaniu dotacji w tej sprawie jeszcze nie ma. Chodzi m.in. o budowę kolejnych trzech ścieżek rowerowych w kierunku Krasnobrodu, a także dokończenie termomodernizacji budynków szkół podstawowych w Józefowie i Majdanie Nepryskim.
Podczas środowej sesji radni Józefowa ustalili też wysokość stawek "opłat śmieciowych", które będą naliczane od gospodarstwa. Za niesegregowane odpady będzie trzeba zapłacić 32 złote, a za segregowane 16. - To jedne z najniższych stawek w okolicy. Pierwotnie planowaliśmy wprowadzenie także opłaty dla gospodarstw jednoosobowych w wysokości 8 złotych, ale ze względów formalnych na razie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Zechcemy do niego wrócić prawdopodobnie już w styczniu - deklaruje Burmistrz Dziura.
Na razie śmieci z miasta i gminy Józefów trafiają na miejscowe wysypisko. Według nowych przepisów w przyszłości będą one wywożone do zakładu zagospodarowania w Korczowie koło Biłgoraja.