Ostatnie spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek 28 sierpnia o stałej porze, czyli o 11.00.
Jego uczestnicy będą mogli popuścić wodze fantazji i na zajęciach pod hasłem "Gdybym mógł zostać królem…" namalować idealny świat, którym chcieliby rządzić.W Roku Korczaka, józefowska książnica, przez całe wakacje organizowała cykl warsztatów plastycznych, konkursów, gier i zabaw, opartych zarówno na postaci wybitnego pedagoga, jak również bohaterach jego książek.
W Roku Korczaka, józefowska książnica, przez całe wakacje organizowała cykl warsztatów plastycznych, konkursów, gier i zabaw, opartych zarówno na postaci wybitnego pedagoga, jak również bohaterach jego książek. Uczestniczyli w nich nie tylko młodzi czytelnicy z miasta czy gminy, ale również turyści, wypoczywający tego lata na Roztoczu.
Podczas zajęć dzieci m.in. tworzyły makiety znaków drogowych, oznaczających "nakaz... uśmiechu", obowiązujących przez cały rok, a także pisały scenariusz przedstawienia i wykonywały, potrzebne do jego realizacji, "Kukiełki spod igiełki". W ten sposób nawiązywały do twórczości Janusza Korczaka, który nie tylko pisał książki, ale tworzył także spektakle teatralne. Uczestnicy wakacyjnych spotkań wrócili też do popularnej przed wojną audycji radiowej, prowadzonej przez Janusza Korczaka, a zatytułowanej "Gadaninki Starego Doktora". Najpierw pracownicy biblioteki opowiadali o tym jak radio wyglądało dawniej, a potem dzieci wcielały się w rolę dziennikarzy.
W programie wakacji znalazło się także literackie zwiedzanie z Królem Maciusiem I Izraela i Jerozolimy. W ten sposób autorzy pomysłu przypomnieli, że Janusz Korczak był Polakiem żydowskiego pochodzenia.
Wakacyjne spotkania są częścią większego projektu pod nazwą "W poszukiwaniu wzorców". Oprócz wtorkowego spotkania dla dzieci, 10 września biblioteka w Józefowie zaprasza dorosłych na debatę z pedagogiem, podczas którego uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytanie "Jak kochać dziecko".
Ponadto do 15 września pracownicy józefowskiej książnicy czekają na prace w konkursie plastyczno-literackim pod hasłem "List do Korczaka". Mogą je zgłaszać autorzy w różnym wieku, od uczniów podstawówek, przez gimnazjalistów i licealistów, po osoby dorosłe.
Zakończenie tego konkursu odbędzie się podczas oficjalnego podsumowania całego projektu pod koniec września. Spotkanie będzie połączone z monodramem "W świecie Korczaka", przygotowanym przez Bramę Grodzką Teatr NN z Lublina.
Projekt "W poszukiwaniu wzorców", jest współfinansowany w ramach programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Miasto Biłgoraj, Gminę Biłgoraj i Gminę Zwierzyniec.
(fot.MBP w Józefowie)