Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Wywiad z burmistrzem Januszem Rosłanem
2011.08.05 23:04 | aktualizacja: 2011.08.06 12:01

Nie mogliśmy nic zrobić

Koniec ubiegłego tygodnia i początek obecnego były wyjątkowymi dniami w życiu wielu mieszkańców Biłgoraja i okolic. Dodajmy - wyjątkowo przerażającymi dniami. To wtedy padające ulewnie deszcze doprowadziły do podtopień ponad 100 posesji. Wiele osób straciło nie tylko część swojego dobytku ale i wiarę w to, że Biłgoraj omijają klęski żywiołowe. Czy nie dało się przewidzieć katastrofy budowlanej, która doprowadziła do powodzi i jak to wyglądało z punktu widzenia władz miasta? Między innymi o tym rozmawiamy z burmistrzem Januszem Rosłanem.
Nie mogliśmy nic zrobić
Nie mogliśmy nic zrobić

bilgorajska.pl: Nie można powiedzieć, że zaskoczyły nas ulewy, gdyż deszczową aurę, przed wystąpieniem powodzi, mieliśmy od kilkunastu dni. Zaskoczyła natomiast ogromna ilość wody, jaka wydostała się ze zbiornika retencyjnego w Rapach Dylańskich. Czy była szansa ostrzeżenia mieszkańców przed zbliżającą się wodą i czy w Biłgoraju w ogóle funkcjonuje system powiadamiania mieszkańców o zagrożeniu?

Janusz Rosłan: Jest powołany sztab antykryzysowy i do jego zadań należy powiadamianie mieszkańców. Na czele sztabu stoi dyrektor Miejskiej Służby Drogowej Ryszard Korniak. Ustawa o zarządzaniu kryzysowym nie przewiduje powiadamiania mieszkańców np. za pomocą sygnału syreny.

bilgorajska.pl: Stan rzek zwłaszcza po tak intensywnych opadach, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich tygodni, na pewno był bezustannie monitorowany. Czy nie było żadnych przesłanek ku temu, by uznać, że istnieje zagrożenie powodziowe?

Janusz Rosłan: Nic nie wskazywało na to, że taka sytuacja może się pojawić. Pierwszy sygnał otrzymałem w niedzielę ok. godz. 10:45 i dotyczył on podmakania fundamentów i dostawania się wody do piwnicy. O godz. 11 stwierdziłem podniesiony stan wody w rowie odwadniającym przy ul. Moniuszki i próbując ustalić przyczynę zapełnienia tego rowu stwierdziłem, że jest podniesiony stan rzeki Osa. Dopiero ok. godz. 12:15 otrzymałem informację od rzecznika Powiatowej Straży Pożarnej w Biłgoraju Alberta Kloca o tym, że został przerwany wał na zbiorniku w Rapach Dylańskich. Odtąd wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. Powołany został sztab kryzysowy, na miejscu był już Ryszard Korniak, dyrektor MSD i Sławomir Bździuch, inspektor ds. obronności i obrony cywilnej w Urzędzie Miasta, prezes PGK Andrzej Furmanek, oraz wiceburmistrz Michał Dec. Wszyscy informowaliśmy w miarę możliwości o zagrożeniu jakie się zbliża.

bilgorajska.pl: I właśnie to jest istotne. W jaki sposób mieszkańcy byli informowani? Jakie Państwo mieliście możliwości przekazania ludziom tych wieści?

Janusz Rosłan: Nie było innej możliwości poinformowania mieszkańców niż chodzenie od drzwi do drzwi.

bilgorajska.pl: Nawet ci nieco starsi mieszkańcy Biłgoraja mówią, że nie pamiętają takiej sytuacji, jaka zdarzyła się kilka dni temu na terenie naszego miasta. Dla tych najbardziej poszkodowanych była to wielka tragedia. Deszcz, który przyczynił się do przerwania tamy, a następnie zalania posesji, padał wiele dni.

Janusz Rosłan: Chyba nikt nie mógł przewidzieć, że pęknięciu ulegnie wał zbiornika przeciwpożarowego należącego do Nadleśnictwa Biłgoraj. Gdyby rzeczywiście Nadleśnictwo przewidziało taką sytuację, myślę, że poinformowałoby nas wcześniej, chociaż i tak nie udałoby się całkowicie zapobiec zalaniu mieszkań, być może udałoby się nieco zminimalizować skutki podtopień. Gdybyśmy wiedzieli kilka dni wcześniej, to moglibyśmy np. obniżyć lustro wody w zalewie Bojary.

Bilgorajska.pl: A co ze studzienkami kanalizacyjnymi? Spełniły swoją rolę? Niektórzy z mieszkańców mówili o tym, że było ich za mało lub były niedrożne.

Janusz Rosłan: Studzienki kanalizacyjne są drożne, można to było zaobserwować np. na ul. Moniuszki podczas całej akcji. Rów odwadniający na tej ulicy również był drożny, przecież płynęły nim ogromne ilości wody. Rzeczywiście niewielki jest przepust pod ulicą Moniuszki, ale jest on przystosowany do odbioru takich ilości wody, jakie normalnie pojawiają się podczas opadów deszczu. Żaden przepust nie jest przygotowany na to, żeby przyjąć 30 tys. m3 z uszkodzonego zbiornika retencyjnego.

bilgorajska.pl: Zapowiadane są kolejne opady deszczu, a my nie mamy już zbiornika retencyjnego. Co się stanie, jeśli prognozy się sprawdzą i nad Biłgorajem znowu przejdzie ulewa?

Janusz Rosłan: Tak naprawdę nic nie możemy zrobić. Z tego co wiem, Nadleśnictwo przymierza się do remontu tego zbiornika, ale dopiero w przyszłym roku. W roku bieżącym będzie wykonana jedynie dokumentacja. Nawet jeśli będziemy mieli podobną ulewę, jaka miała miejsce z soboty na niedzielę, to na pewno nie będzie to 30 tys. m3. Zbiornik drugi raz nie pęknie.

bilgorajska.pl: Dziękuję za rozmowę.

Janusz Rosłan: Dziękuję również.

red.
REKLAMA
Oceń:
7 głosów
Nie mogliśmy nic zrobić, 3.8571 out of 5 based on 7 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 9649
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
e3a-bea
~ czytelnik   ale zdjęcie jest doskonałe - zamyślony burmistrz patrzy na strażaka noszącego worki z piaskiem i zgodnie z tytułem myśli...nic nie mogłem zrobić, wyraża więcej niż tysiąc słów.
3 lutego 2012
+1
-0
PL
0a2-3e0
~ jot'e  
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność" (Konfucjusz)
Dedykuję wszystkim tak namiętnie krytykującym p.Rosłana.
9 sierpnia 2011
+0
-1
PL
58c-62c
~ Bul-Komorowski   Gratuluję panu burmistrzowi dobrego jak zwykle samopoczucia i zadowolenia z siebie i swoich urzędników
9 sierpnia 2011
+1
-0
PL
397-419
~ lipka   Pamiętam jak pan Burmistrz wypowiedział się że nie będzie pieniędzy wyrzucał w błoto , kiedy to obejmował pierwszy raz władze w mieście , i kiedy to niektórzy radni poruszyli temat budowy zbiornika na Czarnej Ładzie i modernizacji zbiornika Bojary . Następnie nawet w tej kadencji były propozycje modernizacji i budowy które to odłożono , bo są inne ważniejsze cele dla miasta , a środków brakowało . Jak by podjęto decyzje o wiele wcześniej to dzisiaj nie mielibyśmy tego problemu . Obecnie twierdzi się że niewiele mogliśmy zrobić , a słusznie , bo jak przyszła duża woda to faktycznie nie wiele można było zrobić , ale wcześniej był czas aby zapobiec takim podwoziom i uchwalić odpowiednie inwestycje jako priorytetowe .
8 sierpnia 2011
+4
-0
PL
e51-9a6
~ mol   najgorsze ze Roslan od 2 kadencji nie moze nic zrobic.
6 sierpnia 2011
+4
-2
PL
09e-fa4
~ ojej   jak zwykle nic nie mogliśmy zrobić, tak samo jak ze środkami unijnymi
6 sierpnia 2011
+5
-1
PL
09e-fa4
~ nie ma winnych?   Za dyrektora Woźnego było lepiej - on patrzył na poziom wody w zalewie, opuszczał wodę.
teraz od czwartku poziom był duży a dyrektor Furlepa nie reagował
mieszkańcy skarżyli się że nie odbierał telefonów
zalew mógł przyjąć więcej wody i straty byłyby mniejsze
6 sierpnia 2011
+6
-2
PL
09e-fa4
~ Magda   niech przyjdzie jak najwięcej ludzi z Nowakowskiego i Bojar - niech do kamery burmistrz powie kto jest winny zaniedbań od lat i jak nam mają pomóc
przekazujcie sąsiadom że idziemy na sesję rady miasta
6 sierpnia 2011
+2
-2
mac   caly czas nie ma winnych w miejskim urzedzie. Brak dofinansowania winni urzednicy w Lublinie bo nie lubia Bilgoraja, spiep...rzone inwestycje winni wykonawcy(ulice na piaskach) i projektancji(skrzyzowanie zamojska dluga) . A ul. Nowakowskiego to co? Co do ul. Moniuszki rozumiem puscily rapy dylanskie ale na nowakowskiego plynie biala lada i poziom podnosil sie systematycznie. Dlaczego wladze miejskie sie nie przygotowaly? Nie bylo piasku i workow. Dzieki ze gmina dala bo straty bylby ogromne
6 sierpnia 2011
+6
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
w piątek, godzina 07:48 Józefów
Nowa stawka za wywóz ścieków
w piątek, godzina 08:46 Obsza
Największy piknik wojskowy w regionie już w tę sobotę
w sobotę, godzina 16:12 Kolarstwo
Tour de Pologne Women na drogach powiatu
W dniach 28-30 czerwca na terenie województwa lubelskiego odbywa się druga edycja Tour de Pologne Women. W sobotę 29 czerwca uczestniczki wyścigu przejechały przez powiat biłgorajski.
w niedzielę, godzina 09:05 Powiat
Pięć miejscowości bez prądu, w tym Tarnogród i Józefów
22 czerwca 2024 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
22 czerwca 2024 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w niedzielę, godzina 21:04 Biłgoraj
Pieszo do Krasnobrodu
w sobotę, godzina 18:08 Czernięcin Główny
Strażacki jubileusz
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
w niedzielę, godzina 18:59 Aleksandrów
Aleksandrów pamięta o ofiarach wysiedleń
w niedzielę, godzina 20:08 Tarnogród
100 lat muzyki dętej w Tarnogrodzie
w sobotę, godzina 10:47 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora "Piątki" rozstrzygnięty
W maju władze Biłgoraja ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego. Postępowanie zostało już rozstrzygnięte. Kto będzie zarządzać placówką przez najbliższe pięć lat?
w piątek, godzina 10:42 Biłgoraj
Nielegalny salon gier zlikwidowany
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
24 czerwca 2024 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
w piątek, godzina 09:34 Księżpol
Osobówka w płomieniach
w piątek, godzina 09:45 Biłgoraj
Nie żyje prokurator Marek Głowala
W środę 26 czerwca zmarł prokurator Marek Głowala - prokurator Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. W latach 2016-2019 kierował tą jednostką jako prokurator rejonowy.
w sobotę, godzina 10:57 Józefów
Trzecie spotkanie kapel im. Jana Różańskiego
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl