Zasady przygotowania pomieszczeń do użytku po powodzi:
1. Pomieszczenie wstępnie oczyścić z grubych zanieczyszczeń: piasku, szlamu, itp.
2. Następnie pomieszczenie starannie oczyścić wodą i środkami myjącymi. Dokładne umycie usuwa nie tylko brud, ale również obniża liczbę drobnoustrojów, często do bezpiecznego dla zdrowia poziomu.
3. Po dokładnym oczyszczeniu, niektóre pomieszczenia lub powierzchnie zdezynfekować. Wskazane jest dezynfekowanie nawierzchni pomieszczeń do przygotowywania i przechowywania żywności. Do tego celu można stosować preparaty zalecane przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną lub powszechnie dostępne środki używane w gospodarstwie domowym (np. stosowane do wybielania bielizny). Po dezynfekcji (nie krócej niż 15 min.) powierzchnie zmyć wodą pitną.
Pomieszczenia mocno zanieczyszczone np. fekaliami, powinny być dezynfekowane. Po usunięciu zanieczyszczeń, umyciu, należy przeprowadzić dezynfekcję preparatami zalecanymi przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
Dezynfekcję pomieszczeń źle wietrzonych (np. piwnice), dużych powierzchni, powinny przeprowadzić przeszkolone ekipy. Do dezynfekcji pomieszczeń mieszkalnych nie stosować lizolu, wapna chlorowanego, ograniczyć stosowanie podchlorynu sodu.
Ze względu na zagrożenie środowiska, wskazane jest ograniczenie stosowania preparatów zawierających chlor. Pomieszczenia po dezynfekcji należy wywietrzyć.
- Przedmioty, które zostaną uznane za przydatne do dalszego użytkowania, należy dokładnie wymyć, a następnie zdezynfekować. Najlepszą metodą dezynfekcji jest stosowanie wysokiej temperatury, stosowanie gorącego powietrza, gotowanie, wyparzanie, prasowanie.
- Wyposażenie kuchenne (np. naczynia, sztućce) należy dokładnie umyć, a następnie gotować nie krócej niż 15 minut w wodzie, najlepiej z dodatkiem sody (1-2 łyżki na litr) w przykrytym naczyniu.
UWAGA: Środków chlorowych nie stosować z innymi preparatami. Szczególne zagrożenie stanowią w środowisku kwaśnym. Używać tylko w pomieszczeniach dobrze wietrzonych.
Dezynfekowane pomieszczenia udostępnić po wywietrzeniu. Środki chlorowe do dezynfekcji powierzchni stosować w następujących stężeniach: chloraminaT, chloramina B: 1%-3%, podchloryn sodu 0,5% (aktywnego chloru), wapno chlorowane: 20%.
Inne preparaty zawierające czynny chlor stosować zgodnie z informacją podaną na etykiecie (np. Ace 13%, Chlorosan 50%, Clorina 1-3%, Clorox - 15%, Javel-in 0,5% chloru, Presept 0,168% chloru, Trichloror 1,5%)
Należy ograniczyć stosowanie wapna chlorowanego w pomieszczeniach mieszkalnych.
- Pomieszczenie wstępnie oczyścić z grubych zanieczyszczeń: piasku, szlamu itp.
- Następnie pomieszczenie oczyścić wodą i środkami myjącymi.
- Po dokładnym oczyszczeniu, niektóre pomieszczenia lub powierzchnie dezynfekować.
- Pomieszczenia dezynfekowane mogą być udostępnione użytkownikom po wywietrzeniu.
Istnieje także zagrożenie rozprzestrzenienia się chorób zakaźnych. Woda rozniosła i osadziła na terenie powodziowym drobnoustroje zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego: duru brzusznego, czerwonki, salmonellozy i innych chorób. W glebie oraz pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych mogą one pozostawać zdolne do zakażenia przez kilka tygodni. Drobnoustroje należy niszczyć wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W tym celu należy:
- Odkazić wapnem chlorowanym zalane powodzią studnie i ujęcia wodne.
- Oczyścić z osadów i zdezynfekować przy użyciu środków chemicznych powierzchnię ścian podłóg i sprzętów gospodarczych.
- Wywietrzyć, wysuszyć i odmalować pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, zwłaszcza te, w których przechowuje się żywność. - Oczyścić, wysuszyć i zdezynfekować miejsca ustępowe, często powtarzać dezynfekcję urządzeń sanitarnych i ustępów, zmywać je i utrzymywać w czystości oraz suchości.
Tylko rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny chroni przed zachorowaniem, a w razie pojawienia się jakichkolwiek objawów należy szybko zgłosić się do lekarza.