Projektowe działania przeznaczone są dla absolwentów Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego. - W bieżącym roku szkolnym w programie uczestniczy osiem osób. Są objęci wsparciem psychologicznym, rozwijającym umiejętności w zakresie terapii zajęciowej oraz zajęciami sportowymi. Biorą udział w zajęciach usprawniających we wszystkich sferach funkcjonowania psychoedukacyjnego - informuje Marzena Kopacz, dyrektor ZSS w Biłgoraju.
Budżet programu pozwala na zakup wyposażenia w pomoce potrzebne podczas codziennych zajęć. - W bieżącym roku szkolnym szkoła kupiła suchy basen z kolorowymi piłeczkami i światłowody fluorescencyjne. Pomoce służą do stymulacji ruchowej i wzrokowej, pozwolą na wielozmysłowe poznawanie najbliższego otoczenia. W najbliższym czasie zakupiony zostanie również monitor multimedialny - dodaje dyrektor Kopacz.
Program jest w całości finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wartość projektu to 175 000 i do tej pory skorzystało z niego 12 osób.
Zespół Szkół Specjalnych jest publiczną placówką kształcenia specjalnego, dla której organem prowadzącym jest powiat biłgorajski. Szkoła działa od 20 lat, a jej oferta edukacyjna obejmuje kształcenie na poziomie szkoły podstawowej specjalnej, szkoły przysposabiającej do pracy. Organizowane są również zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze dla dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie korzystają szeregu zajęć specjalistycznych: logopedycznych, psychologicznych, fizjoterapii, dogoterapii i alpakoterapii. Prowadzone są również zajęcia z zakresu komunikacji alternatywnej, trening umiejętności społecznych (TUS), trening słuchowy Johansena. Misją szkoły jest przygotowanie uczniów i wychowanków do samodzielności i aktywności, uwzględniając ich indywidualne możliwości i potrzeby.