Nadleśnictwo Biłgoraj swoim zasięgiem obejmuje niemal 17 tys. ha powierzchni leśnej co stanowi 97% całkowitej powierzchni nadleśnictwa.
Głównym zadaniem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów, ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska leśnego.
Stąd niezbędne są prace porządkowe, zwłaszcza, że obecnie wiele drzew stanowiących drzewostany na naszym terenie osiąga wiek przeszłorębny - ponad 100 lat. Takie prace są obecnie prowadzone w okolicy tzw. źródełek, czyli miejsca, w którym swój bieg rozpoczyna rzeka Stok. Jest to miejsce chętnie uczęszczane przez mieszkańców zarówno Biłgoraja, jak i okolic, którzy zaniepokojeni trwającą wycinką drzew w tym rejonie zwrócili się do nas z prośbą o wyjaśnienie powodów tego działania.
Jak informuje w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Leszek Turczyniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj prowadzona jest tam ścinka drzew w ramach tzw. rębni zupełnej , co oznacza, że prace nie ograniczają się jedynie do wycięcia drzewostanu, ale są połączone z późniejszym odnowieniem powierzchni gatunkami drzew zgodnie z wymaganiami glebowymi i późniejszą pielęgnacją drzew.
- Prace wykonywane na tej powierzchni są zgodne z Planem Urządzania Lasu, bo należy wspomnieć, że cała nasza gospodarka oparta jest na planach urządzania lasu, które są sporządzane co 10 lat. Obecny plan obowiązuje od początku 2020 roku i będzie ważny do końca 2029 roku - mówi Leszek Turczyniak. Podkreśla również, że obecnie w okolicy źródełek drzewostan ma przeszło 100 lat i w całości jest to drzewostan sosnowy, z pojedynczymi domieszkami brzozy i świerka.
Zatwierdzony plan urządzania lasu od początku przewidywał ten teren do wymiany pokolenia, sposobem, który jest tutaj realizowany.
- Rośnie tam przede wszystkim sosna, a to jest gatunek światłożądny , w związku z powyższym jedyną skuteczną możliwością odnowienia tego obszaru jest usunięcie drzewostanu cięciem zupełnym, jest to tak zwana rębnia zupełna i odnowienie powierzchni nowym pokoleniem drzew - dodaje zastępca nadleśniczego.
Obecnie prowadzone działania nie oznaczają pozostawienia pustej przestrzeni. Wręcz przeciwnie. Teren ponownie zostanie obsadzony również sosną, jednak 20% nowego drzewostanu będzie stanowić m.in. brzoza, świerk oraz gatunki biocenotyczne jak lipa, klon i buk. Prace są prowadzone na powierzchni ok. 3,50 ha, poza żródliskiem. Na terenie bezpośrednio przylegającym do żródełek, pozostanie las w formie nienaruszonej. Prace już zbliżają się ku końcowi. Następnym etapem będzie przygotowanie gleby oraz posadzenie nowego lasu, co nastąpi najpóźniej wiosną przyszłego roku.
- Wszystko co robimy, robimy po to, by zapewnić ciągłość lasu, to sposób gospodarowania, zapewniający trwanie lasom. Drzewa nie żyją wiecznie, trzeba to jasno podkreślić. Należy wymienić to pokolenie, a można to zrobić na różne sposoby, w zależności od miejsca, ale i dostępnych środków - podsumowuje nadleśniczy Mariusz Szwed.