Do udziału w Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi zaprosili dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Jan Klemt, prezes Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja. Celem projektu jest wyposażenie liderów lokalnych w wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczną działalność na terenach wiejskich, co powinno także sprzyjać budowie kapitału społecznego polskiej wsi
Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek, 24 września i odbywało się w gminie Biszcza. Tego dnia, wieczorem, uczestnicy projektu mogli wziąć udział w warsztatach " Procesy decyzyjne w Unii Europejskiej, Brexit, Priorytety Komisji Europejskiej, które poprowadził dr Grzegorz Gil z UMCS, Team Europe.
W piątek natomiast odbyły się zajęcia w grupach warsztatowych. Pierwsze warsztaty dotyczyły pozyskiwania środków na działalność na obszarach wiejskich i aktywizacji środowisk lokalnych, zajęcia prowadzili: Mateusz Bury, prezes Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Waldemar Sawastynowicz, dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Biłgorajska" oraz Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. Drugie zajęcia dotyczyły unijnego dialogu młodzieżowego. Na ten temat mówiły Małgorzata Mroczek oraz Aleksandra Sawa z Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Tego dnia poruszono również takie tematy jak: wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa UE, UE a polska wieś - stan obecny i przyszłość, europejski zielony ład.
Kolejna część spotkań rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie. Mowa była o autoprezentacji, wystąpieniach publicznych, czy współpracy z mediami, ale także o tym jak walczyć z dezinformacją w sieci.
Podsumowaniem zajęć prowadzonych w ramach Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi była uroczysta gala, która odbyła się w niedzielę, 27 września. - Dla naszych interesów ważne jest, by być przy europejskim stole, by mieć dobry mikrofon i walczyć o swoje interesy. Zwalczanie UE jest najmniej przydatnym sposobem na realizowanie własnych interesów, tym bardziej, że dziś świat jest taki, że gwarantowanie interesów narodowych nie jest możliwe na poziomie narodowym - mówił do uczestników akademii dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i dodał: - Myślę, że dziś umiejętność radzenia sobie z nowymi wyzwaniami jest kluczowa.
Właśnie takich umiejętności nabywali młodzi ludzie, którzy wzięli udział w wydarzeniu.
A jak to się stało, że Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi odbyła się na terenie powiatu biłgorajskiego? - Jakiś czas temu, prowadząc rozmowy w Komisji Europejskiej, gdy tylko dowiedziałem się, że tego typu akademie odbywają się w kraju zaproponowałem Lubelszczyznę. Wiedziałem, że młodzież z tego terenu będzie chciała zdobyć wiedzę przydatną w dzisiejszych czasach jak: przedsiębiorczość, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, z samorządów, fundacji, wiedza na temat organizacji pozarządowych, czy działanie w kierunku bycia liderem. Takie wydarzenie daje im narzędzia. Od nich zależy jak je wykorzystają - mówi wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.
Osoby, które zostały już przeszkolone i zaproponują innowacyjne działania, przedsięwzięcia będą mogły liczyć na grant Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja.
W ramach wydarzenia podsumowano też konkurs plastyczny "Europejskie przemiany w moim regionie", który odbył się pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.