Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA BIŁGORAJ
2020.04.05 07:19

Cesarskie powinności Nadleśnictwa Biłgoraj

Choć serwituty dające społeczeństwu uprawnienia m.in. do korzystania z łąk i pastwisk oraz lasów zostały w większości zlikwidowane pod koniec XIX wieku, istnieje jeszcze kilka nadleśnictw w Polsce, które wciąż respektują te świadczenia publiczne. W nielicznym gronie jednostek Lasów Państwowych obciążonych serwitutami znajduje się Nadleśnictwo Biłgoraj.
Cesarskie powinności Nadleśnictwa Biłgoraj
Cesarskie powinności Nadleśnictwa Biłgoraj

Nadleśnictwo Biłgoraj zostało założone w 1918 roku, już po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, otrzymało "w spadku" powinności nadane jeszcze za czasów zaboru austriackiego. Stało się tak z uwagi na fakt, że w okresie rozbiorów Biłgoraj znalazł się w pierwszej kolejności pod kuratelą cesarza Austrii. Po kilkunastu latach włączono go do ziem Księstwa Warszawskiego, a dopiero od 1815 roku stał się częścią Królestwa Kongresowego, które wchodziło w skład zaboru rosyjskiego.

Mimo, dokonywanych na przestrzeni dziejów, wielu prób całkowitej likwidacji bądź uregulowania większości serwitutów, zarówno na ziemiach byłego zaboru austriackiego, jak i rosyjskiego, nie udało się rozwiązać kwestii służebności leśnych i pastwiskowych ani do wybuchu drugiej wojny światowej, ani przez kilkadziesiąt lat po jej zakończeniu. Stąd w dalszym ciągu jeszcze kilka obecnie zarządzających nadleśnictw w kraju jest obciążonych tego typu świadczeniami na rzecz lokalnych społeczności.

Obecnie jest ponad 200 osób uprawnionych do korzystania z serwitutów na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Zamieszkują oni okoliczne miejscowości - Gromadę, Edwardów, Wolę Dużą, Wolę Małą oraz osiedle Różnówka Stawy.

- Na mocy zachowanych regulacji Nadleśnictwo zobowiązane jest rokrocznie do przygotowania i przekazania na rzecz uprawnionych mieszkańców 129,3 metrów sześciennych surowca tartacznego. Serwitutanci zrezygnowali z prawa do ponad 150. metrów sześciennych karpiny opałowej oraz umożliwienia im pozyskania ściółki z pasów przeciwpożarowych - tłumaczy nadleśniczy Mariusz Szwed podkreślając, że zainteresowani mają możliwość wyboru sztuki surowca tartacznego w klasie "C".
- Po wyborze konkretnych sztuk surowca otrzymują potwierdzenie w postaci pisemnej informacji od leśniczego, która jest podstawą do wydania przez Nadleśnictwo asygnaty na stosowną ilość drewna - wyjaśnia.

Nadleśnictwo przekazuje wyrobiony surowiec po uregulowaniu przez obdarowanych kosztów związanych z jego pozyskaniem i zrywką. - Z myślą o wszystkich osobach uprawnionych do odbioru drewna, staramy się wydawać im surowiec na obszarze leśnictw znajdujących się w pobliżu ich miejscowości - dodaje Mariusz Szwed.

Na przestrzeni dziesięcioleci biłgorajscy leśnicy zdążyli już na dobre oswoić się z powinnościami, które w przeszłości wielokrotnie próbowano odłożyć do lamusa. - Pomimo wielu prób likwidacji tych służebności, ostatecznie zostały one utrzymane, m.in. z uwagi na fakt ogromnych kosztów jakie wiązałyby się ze zrzeczeniem się prawa do serwitutów przez Nadleśnictwo. Ku naszemu zadowoleniu udaje się nam sprawnie realizować wszystkie procedury związane z tą formą świadczenia publicznego na rzecz okolicznych mieszkańców. Trzeba przyznać, że w naszym nadleśnictwie cieszy się ona niezmiennie dużym zainteresowaniem - kończy nadleśniczy.

RDLP Lublin
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
RDLP Lublin dodany
 
Odsłon: 11344
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Zbyszek1998   Widzę, że ktoś tutaj kompletnie nie zna historii. Proszę sobie poczytać o tzw. Uwłaszczeniu chłopów i zniesieniu pańszczyzny z roku 1864 po Powstaniu Styczniowym zwanym "Ukazem Carskim". Wszyscy chłopi otrzymali na własność pole, las i łąki by się nie buntowali przeciwko zaborcy. Tylko "Buractwo" z kilku wiosek jak Edwardów, Gromada, Wola Mała i Duża nie mogło się dogadać co do miejsca w jakim chcą otrzymać te dobra. Więc wymyślono żeby dawać co roku ekwiwalent w postaci gotowego drewna, chrustu i siana. Wypraszam sobie porównywanie moich przodków do kolaborantów.
Po wojnie za Komuny przez pewien czas Serwitut był zlikwidowany.
Należy się każdemu chłopu jak psu buda. Na Mazurach istnieje nawet zapis w postaci łowienia ryb. Wszystko jest uregulowane prawnie w jaki sposób ma się to odbywać. Czy z brzegu, czy też z łódki. Jeśli ktoś nie zna tematu niech nawet w tej kwestii się nie wypowiada.
5 kwietnia 2020
+2
-1
Janek-buc  do Zbyszek1998   Te serwituty powinny zostać zlikwidowane. Jeżeli ktoś nie wie dlaczego są to już wyjaśniam. Otrzymywały je wioski które kolaborowały z zaborcą jako nagroda za wierną służbę nowemu panu. Tak to niestety było.
5 kwietnia 2020
+3
-1
Zbyszek1998   Ładnie napisane wypracowanie.Tylko nikt nie wspomniał w jak pogardliwy sposób Nadleśnictwo traktuje osoby uprawnione do korzystania z serwitutu. Jak zło konieczne. W tym roku leśniczy numery sosen i masę drewna dla wsi Wola, napisał mazakiem na zwykłych świstkach papieru. Po deszczu wszystko było rozmazane. Na pytanie w jaki sposób mam odczytać dane, padła odpowiedź, a co mnie to obchodzi. Trzeba było przyjechać kiedy nie padało. Jedynie młodym pracownikom jeszcze na robocie zależy. Składam przy tym serdeczne podziękowania Pani Dorocie Nizio i Panu Podleśniczemu Sławomirowi Kulanicy, Pracownikom Nadleśnictwa Biłgoraj, którzy rzeczywiście chcą pomóc człowiekowi.
5 kwietnia 2020
+6
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
ogłoszenie
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 14:50 Biłgoraj
Biłgoraj w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Dziś, 17 września 2024 roku, mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i narodu polskiego. W dniu, w którym Związek Sowiecki dokonał barbarzyńskiej agresji na naszą Ojczyznę, władze samorządowe i mieszkańcy Biłgoraja wspominają ofiary rosyjskich zbrodni, pamiętając o ich poświęceniu oraz niesłabnącej woli walki o wolność i suwerenność Polski.
dzisiaj, 16:19 Bukowa
Pożar w Bukowej [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 08:28 Biłgoraj
Zderzenie osobówki z hulajnogą [AKTUALIZACJA]
10 września 2024 Obsza
Nowy sekretarz w gminie
Władze gminy Obsza rozstrzygnęły postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza. Jedną z kluczowych funkcji w urzędzie obejmie ponownie Grzegorz Wróbel.
w środę, godzina 10:36 Powiat
Wypadek w lesie. Nie żyje mężczyzna
w czwartek, godzina 14:44 Biłgoraj
Potrącenie na ulicy Kościuszki. Są utrudnienia
13 września 2024 Frampol
Pamiętają o tragicznej historii Frampola [NOWE ZDJĘCIA]
Władze Frampola zaprosiły na obchody związane z 85. rocznicą bombardowania miasta. Wydarzenie odbyło się w piątek 13 września.
dzisiaj, 13:46 Hamernia
Zabytkowa leśniczówka do dzierżawy
dzisiaj, 15:25 Tarnawa Mała
Zakończył się remont dawnej drogi wojewódzkiej
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl