Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.10.24 11:51

Kryptowaluta bitcoin i waluty fiducjarne

Kryptowaluty to bez wątpienia jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów współczesnej ekonomii. Wystarczy zauważyć, że opinie na temat bitcoina oraz innych walut wirtualnych są naprawdę skrajne. Od przekonania, że doczekaliśmy się całkowicie alternatywnego, wolnego środka płatniczego, po określanie bitcoina mianem nowoczesnej piramidy finansowej.
Kryptowaluta bitcoin i waluty fiducjarne
Kryptowaluta bitcoin i waluty fiducjarne

Wypada więc zadać pytanie, która z radykalnych opinii na temat bitcoina jest bliższa prawdzie? A może i tym razem owa prawda leży pośrodku? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Bitcoin: nowoczesna waluta czy piramida finansowa?

Zwolennicy tezy, według której bitcoin jest nowoczesną wersją piramidy finansowej argumentują, że wartość tej waluty jest uzależniona przede wszystkim od popytu. Mówiąc innymi słowy, dopóki popyt na bitcoina rośnie, dopóty jego kurs również zwyżkuje albo przynajmniej utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. Nie na tym polega mechanizm kierujący piramidami finansowymi.

Bitcoin nie posiada ani jednej cechy piramid finansowych. Dokładnie to samo można powiedzieć również o walutach fiducjarnych. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku bitcoina, ich kurs bowiem zależny od czynników mających charakter całkowicie zmienny. Więcej na temat cech najpopularniejszej kryptowaluty i tego w jaki sposób działa znajdziesz w artykule czym jest bitcoin.

Teoretycy zgadzający się z tą tezą spekulują, że nagła masowa wyprzedaż bitcoinów (na przykład wskutek chęci realizacji zysków przez spekulantów, posiadających ogromne zasoby tej wirtualnej waluty), najpewniej doprowadzi do całkowitego upadku kursu środka płatniczego wymyślonego przez człowieka ukrywającego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Czy jednak rzeczywiście tak jest tak? I czy faktyczne różnice pomiędzy bitcoinem a tradycyjnymi walutami naprawdę są aż tak duże? Mam na myśli różnice w kwestii ekonomii. Techniczny sposób działania jest z oczywistych względów zupełnie różny.

Bitcoin i waluty fiducjarne

Odpowiadając na te pytanie, przede wszystkim należy zauważyć, że istniejące obecnie waluty państwowe nie zostały dane ludziom z nieba. Sam pomysł używania pieniędzy jako środka płatniczego jest koncepcją stworzoną bardzo dawno temu. W ten sposób, wiele stuleci temu położono jeden z kardynalnych fundamentów nowoczesnej ekonomii, zastępując gospodarkę wymienną systemem opierającym się właśnie na pieniądzu.

Co ważne, ta zmiana w dawnych czasach również nie odbyła się w sposób bezbolesny, a pieniądze przez długi czas nie cieszyły się zbyt dużym uznaniem wśród możnych tego świata (dawniej tylko oni mogli bowiem gromadzić bogactwa).
To jednak jeszcze nie wszystko.

Zniesienie standardu złota

Warto także wspomnieć, że wartość pieniądza przez długi czas była uzależniona od złota. Mówiąc innymi słowy, pieniądz musiał mieć pokrycie w królewskim metalu. W Stanach Zjednoczonych sytuacja ta została zniesiona dopiero na skutek wprowadzenia systemu Bretton Woods w roku 1971.

Od tego czasu wartość "prawdziwych" walut stała się przede wszystkim kwestią zaufania do emitenta danego środka płatniczego, czyli mówiąc precyzyjnie Banku Centralnego danego państwa a mówiąc ogólniej do danej gospodarki narodowej lub gospodarki pewnej wspólnej strefy gospodarczej.

Czy więc bitcoin rzeczywiście jest walutą tak radykalnie odmienną od na przykład Euro? Wartość tego ostatniego w końcu w dużej mierze zależy na przykład od tego, czy Unia Europejska nadal będzie istnieć w przyszłości. W przeciwnym wypadku, tj. gdyby miało dojść do rozpadu Wspólnoty Europejskiej, kurs euro najpewniej zaliczy gwałtowne zderzenie z ziemią. Podobnie, choć nie identycznie, wygląda sytuacja w przypadku innych walut.

Stany Zjednoczone to co prawda potężna gospodarka, ale także gigantyczne zadłużenie publiczne oraz rynek akcji, który według wielu ekspertów jest wprost monstrualnie przewartościowane. Ceny akcji na Wall Street całkowicie są całkowicie nieadekwatne do wartości spółek będących tych akcji emitentami.

Czym bitcoin różni się od walut tradycyjnych?

Wbrew opiniom niektórych ekspertów, kurs Bitcoina nie zależy tylko i wyłącznie od popytu na tę wirtualną walutę. Bitcoin nie jest bowiem, ani definicji ani praktycznie, tylko i wyłącznie narzędziem inwestycyjnym. To także coraz bardziej popularny środek płatniczy.

Już teraz przy pomocy bitcoinów można bez problemu kupić wiele rzeczy, a wysoce prawdopodobne jest to, że w przyszłości waluta ta będzie mogła być używana w sposób niemal identyczny do walut fizycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, tutaj znajdziesz informacje jak zacząć używać bitcoina. Opisywana kryptowaluta posiada zatem kolejną cechę konstytutywną dla pieniądza, a mianowicie po prostu staje się potrzebna.

Bitcoin nie ma emitenta centralnego

Różnica pomiędzy bitcoinem a walutami fizycznymi polega przede wszystkim na tym, że te ostatnie mają emitentów w postaci banków centralnych, podczas gdy bitcoin jest z założenia walutą uniwersalną. Brak odgórnego emitenta oraz nadzorcy nie musi jednak oznaczać braku bezpieczeństwa: działanie Bitcoina w coraz większym stopniu przypomina bowiem gospodarkę z czasów, gdy rządy państwowe jeszcze nie istniały.

Posługiwanie się tą walutą jest więc czymś oddolnym, działającym na zasadzie "umowy społecznej", która zwyczajnie nie potrzebuje nadzoru oraz różnego rodzaju ograniczeń ze strony rządów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ, jak wiadomo, posługiwanie się Bitcoinami pozwala chronić nasz kapitał przed zakusami osób nieuprawnionych.

W jakim celu powstał bitcoin?

Wydaje się, że właśnie w tym momencie dotykamy rzeczywistego sensu istnienia oraz głównej przyczyny popularności wirtualnej waluty: Bitcoin nie jest modą, lecz stworzoną przez nowoczesną technologię możliwością wydawania pieniędzy poza sferą kontrolowaną przez państwo. Więcej na temat technologii kryptograficznej znajdziesz w artykule o bitcoinie opublikowanym w Wikipedii.

W ten sposób można dojść wręcz do wniosku, że bitcoin może być opcją nawet bezpieczniejszą, niż oficjalne waluty: jego popularność to bowiem kwestia uniwersalnej, ponadnarodowej ludzkiej potrzeby. Bitcoin nie upadnie wskutek krachu danej gospodarki, kolejnego globalnego kryzysu ekonomicznego lub rozpadu wspólnoty politycznej, która przedwcześnie zdecydowała się na wprowadzenie wspólnej waluty.

Mówiąc innymi słowy, kurs Bitcoina jest niezależny od tych czynników, które w dzisiejszych czasach stanowią największe zagrożenie dla finansów jednostki. To właśnie te czynniki - zadłużenie państw, wątpliwe decyzje polityczne, przewartościowane akcje, kolejne konflikty zbrojne, brak pokrycia pieniądza w złocie - stanowią olbrzymie zagrożenie dla stabilności ekonomicznej świata.

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Kryptowaluta bitcoin i waluty fiducjarne, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 3106
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
ppc1   Kryptowaluty to ciekawa forma inwestycji. Właśnie się zagłębiam w temat i czytam portal https://www.kryptoporadnik.pl. Jak na razie dowiedziałem się jak kupić krypto, jak kopać i jak unikać podejrzanych projektów. Jeszcze się sporo muszę nauczyć, ale myślę, że temat jest interesujący :)
16 stycznia 2020
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 18:36 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
dzisiaj, 15:00 Rogale
Zderzenie 3 pojazdów. Służby w akcji [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 14:27 Nadrzecze
Pożar auta na drodze wojewódzkiej
we wtorek, godzina 14:30 Dereźnia Solska
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jan Pawła II w Dereźni Solskiej Zofia Bielak odchodzi na emeryturę. W sali gimnastycznej dereźniańskiej placówki odbyło się dzisiaj uroczyste i wzruszające pożegnanie.
11 czerwca 2024 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
dzisiaj, 13:15 Biłgoraj
Wakacje czas zacząć
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
w czwartek, godzina 18:47 Region
W piątek biskup ogłosi zmiany personalne w parafiach
w czwartek, godzina 14:40 Hedwiżyn
Uroczyste pożegnanie długoletniej dyrektor
w środę, godzina 13:12 Kraj
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
dzisiaj, 15:21 Józefów
Pijany rowerzysta słono zapłaci
we wtorek, godzina 13:10 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
10 czerwca 2024 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w czwartek, godzina 10:29 Biłgoraj
Kierowca ciężarówki "zgubił" naczepę
w środę, godzina 15:03 Korczów
Dyrektor odchodzi na emeryturę po blisko 25 latach pracy
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
dzisiaj, 09:33 Księżpol
Centrum Księżpola czeka metamorfoza
w czwartek, godzina 08:53 Powiat
Strażacy usuwali skutki burz
w sobotę, godzina 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w niedzielę, godzina 15:12 Zastawie
Zawody w sporcie pożarniczym [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
w niedzielę, godzina 16:53 Dyle
Niedziela z "Biłgorajską Nutą" [NOWE ZDJĘCIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl