Dlaczego starsi ludzie szczególnie potrzebują czystego powietrza?
Podatność człowieka na szkodliwe działanie zanieczyszczeń obecnych w powietrzu uzależniona jest w znacznym stopniu od stanu układu odpornościowego. Wraz z wiekiem zdolność do samodzielnej ochrony przed zagrożeniem maleje, a oprócz tego pojawiają się schorzenia, które stanowią dodatkowy czynnik ryzyka chorób wywoływanych przez smog.
Pyły zawieszone, lotne związki organiczne oraz pozostałe zanieczyszczenia doprowadzają w Polsce do 40 000 zgonów rocznie. Wywołują nowotwory, zwiększają ryzyko zawału serca, udaru i zatorowości płucnej, negatywnie wpływają na układ nerwowy, przyczyniając się do wystąpienia demencji starczej i Alzheimera, a także zaostrzają przebieg już istniejących chorób, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, dotykającej aż 46% osób w podeszłym wieku. W celu dokonania rzetelnej oceny szkodliwości smogu do ogromnej liczby śmiertelnych ofiar należałoby zatem doliczyć szeroką rzeszę tych, którzy z jego powodu utracili zdrowie, a nawet zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie znaczną część stanowią właśnie seniorzy.
Sposób działania oczyszczacza powietrza
Oczyszczacze powietrza zasysają brudne powietrze do swojego wnętrza, wymuszając jego przepływ przez filtry wychwytujące zanieczyszczenia. Z powrotem do otoczenia wydmuchiwane jest zatem powietrze pozbawione pyłów, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pozostałych składników smogu.
Oczyszczacze mogą wykorzystywać różne technologie filtracyjne, lecz najwyższą skutecznością wyróżniają się te, w których obecne są filtr HEPA oraz węgiel aktywny. Pierwszy zatrzymuje cząsteczki stałe, a więc m.in. pył zawieszony PM2,5 i PM10 oraz pyłki roślinne, a drugi pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym benzen i formaldehyd. Dodatkowe technologie takie jak jonizacja czy promienie UV stanowią zaletę, lecz nie zastąpią filtrów węglowego i HEPA.
Zanim dokonasz zakupu - porównaj różne produkty na darmowym rankingu oczyszczaczy wybierzoczyszczacz.pl i wybierz najbardziej dopasowany do potrzeb.
Jak wybrać oczyszczacz dla seniora?
Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać zawsze przy zakupie oczyszczacza powietrza, niezależnie od tego dla kogo jest on przeznaczony i w jakim pomieszczeniu będzie pracował. Pierwsza z nich to obecność najskuteczniejszych technologii oczyszczania, którymi jak już wspomnieliśmy, są filtr węglowy oraz HEPA. Równie istotne znaczenie ma odpowiednia wydajność oczyszczacza powietrza, ponieważ musi być dostosowana do wielkości pokoju, w którym urządzenie zostanie umieszczone. W niektórych sklepach wystarczy wybrać spośród tagów metraż pomieszczenia, aby wyselekcjonować pasujące do niego modele. W przypadku sprzętu przeznaczonego do sypialni bardzo ważna jest też niska głośność, aby proces oczyszczania nie zakłócał snu.
Wbrew pozorom wśród seniorów nie brakuje osób dobrze radzących sobie z nowoczesnymi wynalazkami, którym bez przeszkód można podarować oczyszczacz sterowany mobilnie, taki jak oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S. Zazwyczaj jednak dla ludzi starszych najlepszym wyborem są urządzenia łatwe w obsłudze, a funkcją wpływającą pozytywnie na komfort użytkowania oczyszczacza powietrza bez wątpienia jest tryb automatyczny. Oferują go modele wyposażone w czujniki zanieczyszczeń, które pozwalają ocenić jakość powietrza i na tej podstawie wybrać optymalne tempo pracy, np. Ideal ap 15 na Homespot.pl. Warto też, aby urządzenie samodzielnie sygnalizowało konieczność wymiany lub wyczyszczenia filtrów. Oczywiście, wydatki związane z zakupem nowych filtrów nie powinny być zbyt wysokie jak na możliwości finansowe babci czy dziadka.