Dywaniki gumowe
Ten rodzaj dywaników samochodowych jest najczęściej wybieranym modelem przez kierowców. Do wyboru mamy dywaniki gumowe standardowe oraz korytkowe. Te pierwsze produkowane są z dość grubej gumy, która posiada różnego rodzaju wzorki. W nich zatrzymuje się woda, która chroni przed rozlaniem w czasie jazdy autem. Z kolei modele korytkowe wyróżniają się podniesionymi krawędziami, które zapobiegają wylewaniu się wody i wysypywaniu zanieczyszczeń na zewnątrz.
Dużą zaletą dywaników gumowych jest to, że w łatwy sposób można je wyczyścić - wystarczy wyjąć z samochodu i wytrzepać czy opłukać wężem ogrodowym. Guma nie wchłania wilgoci, dlatego jeśli wejdziemy do auta z ośnieżonymi lub ubłoconymi butami, możemy być pewni, że nie ubrudzimy podłogi w samochodzie. Dywaniki gumowe to najlepsze rozwiązanie na ochronę tapicerki auta w sezonie jesienno-zimowym. Dywaniki gumowe są trwałe, nie robią się w nich dziury, jednak pod wpływem temperatury i długotrwałego użytkowania, mogą pojawić się zniekształcenia.
Do wad tego modelu można zaliczyć, jedynie charakterystyczny zapach, który jest mocno wyczuwalny, gdy dywaniki są nowe, a w samochodzie panuje wysoka temperatura. Podsumowując, do niezaprzeczalnych zalet korzystania z gumowych dywaników należy łatwość mycia i pielęgnacji, a także wytrzymałość i atrakcyjna cena.
Dywaniki welurowe
Ten rodzaj dywaników prezentuje się o wiele estetyczniej w samochodzie, co bez wątpienia wprowadza do samochodu więcej przytulności. Decydując się na dywaniki welurowe mamy możliwość wyboru i koloru danego modelu, aby pasował do tapicerki naszego auta. Dywaniki samochodowe z weluru szybciej wysychają, ponieważ naniesiona woda rozchodzi się po ich całej powierzchni, przez co zwiększa się również powierzchnia parowania. Ich praktyczność spada w okresie zimy, gdyż w łatwy sposób mogą ulec zamoczeniu czy zabrudzeniu. Wilgoć nagromadzona w dywanach może także sprawić, że będą nam bardziej parowały szyby, co dla kierowców jest bardzo uciążliwe. Ten rodzaj dywaników polecany jest dla kierowców, jedynie w okresie wiosenno-letnim.
Model welurowy wymaga, regularnego odkurzania i prania, dzięki czemu na dłużej zachowuje swoją trwałość. Podczas zakupu welurowych dywaników warto sprawdzić, jak bardzo zagęszczone są na nim włókna. Tanie produkty mają zazwyczaj dużo mniejszą gęstość, przez co szybciej się wycierają. Droższe dywany wyróżniają się bardziej zbitą konstrukcją, która jest bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia.
Dywaniki aluminiowe
Dywaniki aluminiowe podobnie jak modele gumowe w użytkowaniu spisują się podobnie, z tą różnicą że ich powierzchnia jest bardziej śliska. Produkowane są one z grubego i odpornego na warunki atmosferyczne materiału, który sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym. Ich spód wykonany jest najczęściej z antypoślizgowej gumy, dzięki czemu zawsze pozostają na swoim miejscu.
To, co wyróżnia ten rodzaj na tle innych to względy estetyczne. Dywaniki aluminiowe nie pasują do niektórych samochodowych wnętrz, jednak w tych nowoczesnych będą sprawdzać się idealnie. Świetnie imitują aluminiową blachę ryflowaną.