Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2018.11.13 13:57

Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych

O tym, jak bardzo mogą pomóc komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego przekonało się już wiele osób. Od niedawna znany jest również sposób pobierania ich z pępowiny, co sprawia, że komórki są silniejsze i dają o wiele więcej możliwości.
Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych
Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych

O tym, jak bardzo mogą pomóc komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego przekonało się już wiele osób. Od niedawna znany jest również sposób pobierania ich z pępowiny, co sprawia, że komórki są silniejsze i dają o wiele więcej możliwości.

Czym są komórki macierzyste i do czego się je wykorzystuje?

Jak już wspomniane jest to wyżej, komórki macierzyste znajdują się w szpiku kostnym i krwi pępowinowej. Ich fenomen polega na tym, że mogą przekształcić się w inne komórki, a więc w płytki krwi, komórki mięśniowe czy krwinki czerwone. Dzielą się one na dwa główne typy - pierwszym są komórki tkankowe, które przekształcają się w komórki nerwowe, kości, trzustki czy mięśnia sercowego. Drugim typem są komórki krwiotwórcze, które mają zdolność przekształcenia się w składniki krwi oraz składniki układu immunologicznego.

Komórki macierzyste znajdują się również w tkance tłuszczowej oraz w skórze jelita, jednak nie można ich wykorzystać w celu leczenia.

Dlaczego krew pępowinowa zawiera najlepsze komórki macierzyste?

Zdolności przekształcania się, regeneracji oraz czas trwania tych procesów wydłuża się i słabnie wraz z upływem lat. Komórki z krwi pępowinowej są młode, dzięki czemu ich skuteczność jest znacznie silniejsza, ponieważ znacznie łatwiej i szybciej przekształcają się w inne komórki.

Jak każdy przeszczep, również w przypadku komórek macierzystych, mogą wystąpić powikłania i niepożądane objawy. Dzięki temu, że komórki z krwi pępowinowej nie osiągnęły jeszcze odpowiedniej dojrzałości immunologicznej, biorca ma większe szanse na to, że proces adaptacyjny przejdzie pomyślnie.

Zalety pobrania krwi pępowinowej

Główną zaletą jest łatwy dostęp do komórek macierzystych, kiedy konieczny jest przeszczep. Mrożone w specjalny sposób i przechowywane w banku komórek macierzystych są gotowe do użycia przez kilkadziesiąt lat. W przypadku pobrania komórek macierzystych ze szpiku konieczne jest poszukanie dawcy, przez co cały proces znacznie się wydłuża.

Plusem jest również nie inwazyjność zabiegu. Pobieranie krwi pępowinowej następuje tuż po urodzeniu dziecka, a przed urodzeniem łożyska. Ani matka, ani dziecko nie odczuwają bólu ani innych dolegliwości związanych z pobieraniem.

Jak pobrać krew pępowinową?

Decyzję o tym, że komórki macierzyste zostaną pobrane z pępowiny powinna nastąpić już w trakcie ciąży. W drugim lub najpóźniej trzecim trymestrze konieczne będzie udanie się do wybranego banku komórek macierzystych. Podczas podejmowania decyzji, należy zwrócić uwagę na zakres usług oferowanych przez bank. Istotne jest, aby w laboratorium banku dokonano szczegółowej analizy krwi matki i krwi pępowinowej dziecka.

Po podpisaniu umowy przyszli rodzice otrzymają zestaw do pobrania krwi, a samym pobraniem zajmie się położna, która będzie odbierała poród.

Po dostarczeniu i zbadaniu krwi, komórki macierzyste są mrożone w ciekłym azocie, a następnie zabezpieczane przed wszelkimi możliwymi uszkodzeniami, które mogłyby wystąpić podczas mrożenia.

Więcej na temat terapii osoczem bogatopłytkowym tutaj.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 2218
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
17 września 2024 Biłgoraj
Biłgoraj w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Dziś, 17 września 2024 roku, mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i narodu polskiego. W dniu, w którym Związek Sowiecki dokonał barbarzyńskiej agresji na naszą Ojczyznę, władze samorządowe i mieszkańcy Biłgoraja wspominają ofiary rosyjskich zbrodni, pamiętając o ich poświęceniu oraz niesłabnącej woli walki o wolność i suwerenność Polski.
w środę, godzina 09:38 Brodziaki
Największy piknik historyczny w regionie już w tę niedzielę
w czwartek, godzina 20:14 Gmina Biłgoraj
Gmina żegna pięciu dyrektorów
w sobotę, godzina 15:02 Biłgoraj
Jubileusz biłgorajskiego liceum
W sobotę 28 września społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju uroczyście obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia szkoły. Był to wyjątkowy dzień pełen refleksji, wspomnień i spotkań, który zgromadził społeczność szkolną, absolwentów oraz przyjaciół placówki.
w sobotę, godzina 08:48 Potok Górny
Wolne stanowisko kierownicze
w czwartek, godzina 16:49 Biłgoraj
Utrudnienia w Biłgoraju po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl