Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Porada eksperta
2018.07.20 11:57

Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu

Troska o środowisko naturalne jest popularnym tematem medialnym. Niestety w wielu przypadkach pozostaje jedynie hasłem i rozwiązania, które miały zapewnić mniejszy wpływ na środowisko, działają odwrotnie. Tymczasem w prawie każdym domu jednorodzinnym można z powodzeniem zadbać o środowisko bez żadnych poważnych inwestycji.
Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu
Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu

Środowiskowa porażka

Wyprodukowanie samych tylko baterii dla Tesli gorzej wpływa na środowisko niż eksploatowanie przez dwadzieścia lat starego Diesla. Wyprodukowanie litra wody w butelce z cienkiego plastiku wymaga zużycia dodatkowych dwóch litrów wody. Wymiana żarówek na LED-y pozornie się opłaca, ale nie wiadomo, co zrobić, kiedy coraz większe ilości diod będą trafiały na składowiska odpadów. Problemów jest znacznie więcej - łatwo bowiem przedstawić nowy pomysł w reklamie, a dużo trudniej sprawić, żeby w praktyce działał.

Ekologia w domu

Gospodarstwa domowe wpływają na środowisko w niewyobrażalnym stopniu: produkują olbrzymie ilości odpadów, zużywają spore ilości wody, prądu czy gazu, często są bez realnego uzasadnienia remontowane, a materiały budowlane bywają dla przyrody szczególnie groźne. W wielu domach jednak problem ekologii wraca przynajmniej każdej zimy, razem z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Dym wpływa na wszystko

Nie jest prawdą, że samochody bardziej szkodzą środowisku niż piece. To piece są groźniejsze, ale nie przez samą swoją konstrukcję, tylko przez to, że do niedawna nasady kominowe nie mogły regulować płynnie prędkości odprowadzania spalin zależnie od warunków na zewnątrz. Dziś, jak piszą eksperci firmy na stronie http://www.polmar.net.pl/, odpowiednie rozwiązanie już istnieje.

Dlaczego warto skupiać się na regulacji ciągu kominowego? Dlatego, że piec, nawet najlepszy, nie pracuje w pełni niezależnie - to od warunków zewnętrznych zależy szybkość odprowadzania spalin, czyli również to, jak szybko będzie postępowało spalanie paliwa i to, jak ciepły będzie dym. Pierwszy problem nie wymaga tłumaczenia: duże spalanie, to duża ilość szkodliwych gazów i pyłów (tych nie ma tylko w kotłach gazowych i olejowych). Temperatura jednak zwykle wymaga pewnego komentarza. Otóż przy wyższej temperaturze spalin związki w nich zawarte są bardziej reaktywne, czyli mogą szybciej wyrządzić szkody w środowisku.

Zupełnie na marginesie warto też zaznaczyć, że stosowanie odpowiedniej nasady kominowej pozwala na zmniejszenie spalania i co za tym idzie, również wpływa na wielkość wydobycia. Oczywiście - w skali globalnej zapotrzebowanie pojedynczego domu w stosunku do światowego wydobycia paliw jest niezauważalne, ale problem nie dotyczy przecież jednego domu. O ile zaś na skalę przemysłową już od dawna stosuje się rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na paliwo, o tyle do niedawna w piecach węglowych w ogóle prawie się na tym nie skupiano. W skali globalnej więc tutaj naprawdę jest nad czym pracować.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 2715
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
17 września 2024 Biłgoraj
Biłgoraj w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Dziś, 17 września 2024 roku, mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i narodu polskiego. W dniu, w którym Związek Sowiecki dokonał barbarzyńskiej agresji na naszą Ojczyznę, władze samorządowe i mieszkańcy Biłgoraja wspominają ofiary rosyjskich zbrodni, pamiętając o ich poświęceniu oraz niesłabnącej woli walki o wolność i suwerenność Polski.
w środę, godzina 09:38 Brodziaki
Największy piknik historyczny w regionie już w tę niedzielę
w czwartek, godzina 20:14 Gmina Biłgoraj
Gmina żegna pięciu dyrektorów
13 września 2024 Frampol
Pamiętają o tragicznej historii Frampola [NOWE ZDJĘCIA]
Władze Frampola zaprosiły na obchody związane z 85. rocznicą bombardowania miasta. Wydarzenie odbyło się w piątek 13 września.
w czwartek, godzina 16:49 Biłgoraj
Utrudnienia w Biłgoraju po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 20:25 Gmina Józefów
Potrącenie na DW nr 853. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl