Postanowiliśmy wyszczególnić, naszym zdaniem trzy najbardziej istotne cechy, które charakteryzują dobrze dobraną altanę działkową. Oferta tych produktów ogrodowych jest każdego roku większa, tak jak większe są potrzeby klientów. Kierując się tylko jednym faktorem, szybko możemy pożałować zakupu.
Praktyczność altany ogrodowej
Pierwsza cecha idealnej altany działkowej nikogo nie powinna zaskoczyć. Wydaje się to wręcz banalne. Otóż nie do końca. Altany ogrodowe występują w bardzo wielu formach, często traktuje się je zamiennie z wiatami i pawilonami ogrodowymi. Te drewniane altany dają sporą ilość cienia, ale nie są do końca praktyczne, jeśli chodzi o aranżacje ogrodu działkowego. Stawiajmy raczej na niewielkie, prostokątne altany z barierkami oraz podestem z drewna (propozycji szukaj tutaj: produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe)
Poręcze oddalone od siebie w niewielkiej odległości są przyjazne osobom starszym, niepełnosprawnym oraz dzieciom. Wygoda we wstawaniu i siadaniu oraz przemieszczanie się wewnątrz altany jest bardzo istotną kwestią. Wybierajmy więc wersje altanek zabudowanych, najlepiej wyposażonych w komplet mebli ogrodowych będących częścią całej konstrukcji - wtedy są one stabilne i bezpieczne dla wszystkich użytkowników.
Solidny materiał
Altana działkowa jest rzeczą, którą kupuje się z myślą o długim użytkowaniu. Trwałość w takiej konstrukcji gwarantuje materiał. Pamiętajmy, że altana jest wyeksponowana na działanie czynników zewnętrznych przez cały rok - altana na przemian musi stawić czoła niskim temperaturom, opadom atmosferycznym i silnemu promieniowaniu słonecznemu.
Idealnym materiałem do budowy altan działkowych wydaje się być drewno. Jest to ogólnodostępny surowiec (na rynku polskim do budowy obiektów małej architektury w większości wykorzystuje się drewno sosnowe i świerkowe), który cechują bardzo solidne parametry mechaniczne - gęstość, twardość, odporność na ścieranie. Należy zwrócić uwagę, czy zakupiona przez nas altanka ogrodowa poddana została procesowi impregnacji - to ona decyduje o trwałości.
Integralność z zielenią
Na rynku dostępne są altanki działkowe w zabudowie, gdzie ścianki boczne stanowi siatka lub ażurowy płotek. Daje to ciekawe możliwości aranżacyjne w ogródkach działkowych, zwłaszcza przy uprawie roślin pnących. W okresach ich kwitnienia altanka staje się urokliwym, intymnym zakątkiem otoczonym ścianami z gęstej roślinności. Daje to również dodatkowy cień w godzinach, gdy słońce jest nachylone pod większym kątem.