Zmiany nie zniechęciły uczestników - zgłosiło się ok. 220 osób. Rajd miał formę zlotu gwiaździstego. Rowerowi wycieczkowicze wyruszyli zorganizowanymi grupami z Biłgoraja, Zwierzyńca, Józefowa, Szczebrzeszyna, Tereszpola, Tomaszowa i Zamościa. Spotkali się w miejscu docelowym - na Wzgórzu Polak w pobliżu wsi Panasówka. "Uczestnicy dostawali koszulki, a w połowie trasy batony i wodę. Po rajdzie odpoczęli i spożyli gorący posiłek" - mówi Stanisława Dzikoń, współorganizatorka rajdu reprezentująca PTTK oraz Powiatowy Ośrodek Informacji Turystycznej w Biłgoraju.
Na mecie odbył się również konkurs niespodzianka z nagrodami. Na pamiątkowym obelisku złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, oddając hołd powstańcom. W tym celu przybyli także harcerze z Rzeszowa ubrani w takie stroje, jakie mieli powstańcy z 1863 roku. "Przy pomniku Tomasz Brytan wygłosił prelekcję i dokonał rysu historycznego wydarzeń zwycięskiej bitwy z 3 września" - dodaje Stanisława Dzikoń.
Uczestnicy przejechali łącznie dystans kilkudziesięciu kilometrów, w dużej części drogami polnymi i leśnymi z kilkoma podjazdami na wzgórza Roztocza. Celami rajdu było: uczczenie pamięci uczestników Powstania Styczniowego w 147 rocznicę, popularyzacja turystyki rowerowej na Roztoczu i Puszczy Solskiej oraz ich walorów przyrodniczych i kulturowych, a także propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji. Poza trasami rajdowymi zorganizowany został kolejny młodzieżowy Klasyk MTB - Mazurowa Góra z atrakcyjnymi nagrodami dla zwycięzców i uczestników. W ramach promocji regionalnego produktu wszyscy otrzymali pieróg biłgorajski.
Sponsorem rajdu była firma Ambra S.A. Patronat objął wiceprezes zarządu - Grzegorz Nowak. Komandorem był Mieczysław Obszański, natomiast kierownikiem - Stanisława Dzikoń. Imprezę zorganizował PTTK, pomógł również Urząd Gminy w Tereszpolu, który przygotował i zabezpieczył teren.