Produkty, które czasy świetności maja już za sobą, stwierdzono w 70 przypadkach. Sprzedaż takiej żywności może wystąpić w wielu miejscach, poza sklepami: na targowiskach, w piekarniach, zakładach żywienia zbiorowego. Podczas kontroli łącznie zakwestionowano 677 partii żywności, o niewłaściwej jakości zdrowotnej. Te uchybienia dotyczące sprzedaży przeterminowanych produktów, stwierdzono podczas planowanych urzędowych kontroli żywności. Artykuły te zostały wycofane z obrotu, na podstawie decyzji, którą wydaje się przedsiębiorcy w terminie natychmiastowym lub zniszczone na miejscu przez sprzedającego. Sklepy sprawdzane są ponownie w przeciągu najbliższego czasu. W obiektach, w których tych produktów było dużo, kontrole są ponawiane. Niestety, zdarzają się sklepy, w których często znajdują się przeterminowane towary, a właściciele zostali już kilkakrotnie ukarani.
- Jeżeli pierwszy raz spotkamy się z tym, że sprzedawane są środki przeterminowane, właściciel otrzymuje mandat w wysokości od 100 do 200zł, w zależności od ilości tych środków - mówi Joanna Maksymiuk, Kierownik Sekcji Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku i dodaje, że przy ponownej kontroli, kiedy ponownie stwierdzona zostanie sprzedaż przeterminowanej żywności, kara grzywny podlega zwiększeniu, ponieważ jest to lekceważenie przepisów żywnościowych i konsumentów.
Sprzedawców, którzy handlowali przeterminowanymi produktami ukarano 74 mandatami o łącznej wysokości 11100zł. W jednym przypadku sprawa została skierowana do sądu. W chwili obecnej jest ona w toku. Sprzedawane środki były przeterminowane oraz daty ważności były zafałszowane. Jest to niezgodne z przepisem, który mówi o właściwym oznakowaniu produktów. Oznakowanie to musi być zrozumiałe dla konsumenta, wyraźne, czytelne, nieusuwalne oraz umieszczone w widocznym miejscu, a także nie może być w żaden sposób ukryte bądź zasłonięte i musi być w języku polskim.
Przeterminowaną żywność częściej można znaleźć w mniejszych sklepach, nie oznacza to jednak, że nie ma jej również w supermarketach. Spożycie produktów, których termin przydatności dawno minął, grozi zatruciami i innymi problemami przewodu pokarmowego, dlatego sanepid apeluje o dokładne sprawdzanie daty ważności produktów oraz o zwracanie uwagi czy produkty są przechowywane we właściwych warunkach. Tylko od konsumentów zależy jaką żywność kupią - świeżą czy przeterminowaną. Dlatego na wszelki wypadek poszukajmy daty na opakowaniach i zwróćmy uwagę sprzedawcy, gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości.