Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.09.01 20:46 | aktualizacja: 2016.09.01 20:48

77. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września br., środowiska kombatanckie, władze miasta, powiatu i gminy, a także młodzież szkolna wzięły udział w uroczystościach z okazji 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie zabrakło pamiątkowego złożenia wiązanek kwiatów przez delegacje.
77. rocznica wybuchu II wojny światowej
77. rocznica wybuchu II wojny światowej

W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy. W czasie wojny zginęło ponad 55 milionów ludzi, a 35 milionów zostało rannych. Szacunkowo podaje się, że wśród ofiar było 6 mln Polaków, choć wielu badaczy jest zdania, że ta liczba jest zaniżona. Ten konflikt zbrojny przyczynił się do gigantycznych strat, których wielu krajom przez lata nie udało się odbudować.

Biłgorajskie uroczystości patriotyczno - religijne z okazji 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się od mszy św. kościele WNMP. We wspólnej mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje władz miasta i powiatu oraz mieszkańcy. A także zapewniający oprawę muzyczną Chór Ziemi Biłgorajskiej "Echo".

Druga część obchodów miała miejsce na Placu Wolności przed Pomnikiem Wdzięczności. Flagę na maszt wciągnęli członkowie delegacji Jednostki Strzeleckiej "Strzelec". Okolicznościowe przemówienie wygłosił por. Witold Dembowski. - Hitlerowi pomogła obojętność państw zachodnich. W parciu na wschód w 39 roku nikt Niemcom nie przeszkadzał. Nasze terytorium zostało opanowane z 4 stron. 29 sierpnia ogłoszono w kraju cichą mobilizację, ale tego samego dnia została ona odwołana. Potem 31 sierpnia ogłoszona już jawną mobilizację, a wojna wybuchła 1 września o 4.45 - mówił do zgromadzonych na Placu Wolności por. Witold Dembowski. Porucznik Dembowski opowiedział o sytuacji, jaka w pierwszych dniach wojny miała miejsce na terenie Biłgoraja i okolic. Mówił, że 11 września nasze miasto płonęło, podpalone przez niemieckich dywersantów, ukrytych wśród niemieckich uciekinierów. Atmosferę grozy podgrzewali także agenci rozgłaszający, że padła Warszawa, a wcześniej Kraków, Radom i Poznań. Łączność telefoniczna była stale niszczona. Niemcy do Biłgoraja od strony zachodniej i południowej dotarli dopiero 16 września, opanowując Puszczę Solską. W rejonie naszego miasta tysiące żołnierzy i oficerów dostało się do niewoli niemieckiej. Pobyt okupantów w Biłgoraju trwał 10 dni, na ich miejsce wkraczały oddziały Armii Czerwonej. Z ośmiotysięcznego miasta pozostało jedynie 4,5 tys. mieszkańców.

O pamięć tamtych wydarzeń, które powinny być przestrogą dla naszego narodu apelował także wiceburmistrz Biłgoraja, Michał Dec.

Nie zabrakło pamiątkowego złożenia wiązanek kwiatów przez delegacje: władz miejskich i samorządowych, środowiska kombatanckie, posłów, przedstawicieli Ligii Morskiej i Rzecznej, Ligi Obrony Kraju, Cechu Rzemiosł Różnych.
Na zakończenie odbył się występ Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.


Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 4284
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
9ca-2ea
~ s  do ~ Jan   Widać, żeś chowany za komuny, bo wiesz tyle ile ci wtedy nawciskali kitu. A o niejakim Stanisławie Tatarze słyszał?
4 września 2016
+0
-3
PL
476-6b7
~ j23   Bardzo dziękuję naszym STRZELCOM ,piękne dziewczyny!!!!!!!!
2 września 2016
+5
-0
PL
476-6b7
~ j23   Jakiś smutek daje się zauważyć na twarzach biłgorajskich włodarzy,czyżby aż tak przejęli się rocznicą.
2 września 2016
+2
-0
PL
0a1-b25
~ Jan   Co pominąłem,no co. Może to,że Jaruzelski i inni generałowie też latali TU 154 i to przez kilka dekad. Ale żadnemu z nich nie przyszło do głowy, żeby w jeden samolot pakować wszystkich dowódców poszczególnych rodzajów wojsk, na dodatek głównego dusz-pasterza w randze jenerała, oraz szefa NBP, prezydenta z małżonką, szefa IPN i paru innych dostojników, za sterami posadzić pilota co nie odbył obowiązkowego / zgodnie z obowiązującymi zasadami szkolenia/ treningu na symulatorze, bez aktualnego komunikatu pogodowego i lecieć nad terytorium obcego państwa i usiłować lądować na przysłowiowym kartoflisku. Trzeba było uruchomić z muzeum kukuruźnika to on by tam wylądował, ale nie 300 tonowy kolos. A teraz to tylko zamach, bohaterowie na miarę Kościuszki i Pułaskiego, popiersia, pomniki i MIESIĘCZNICE. Ale ci wyznawcy spiskowej teorii dziejów nie odpuszczą. Jeszcze postawią pomniki w każdym mieście a ten kto się nie zatrzyma i głowy nie skłoni zostanie okrzyknięty ,,wrogiem Rzeczpospolitej. I będzie jak w Korei Północnej. Jeszcze w oczodołach tych popiersi i pomników zamontuje się kamery i one będą filmować, kto jest posłuszny i głowę do kolan schylił a kto tylko puknął sie w czoło a albo pokazał zgiętego środkowego palca.
2 września 2016
+5
-3
PL
8f2-b0c
~ formaldehyd  do ~ Jan   Widzę przerwę w rozumowaniu w latach 44-89,pominąłeś najciekawsze..
2 września 2016
brak ocen
PL
0a1-b25
~ Jan   Ciągle to samo!!! Hitler napadł, Hitler bombardował itd. I wieńce i kwiaty przed bałwochwalczym ołtarzem. A o rządzących przed wojną Polską ani słowa. Oni bawili się w najlepsze. Jak trzeba było armatę kupić to ogłaszali zbiórki społeczne. Zachwycali się ułanami i szabelkami. Dowódcami mianowali spolegliwych i ze słusznym pochodzeniem najlepiej hrabiowskim. Bawidamki i durnie. A przecież wiedzieli, że Niemcy zbroją się i szykują do wojny. Marszałek Piłsudski już posiadał raporty wywiadu o niemieckich poligonach w ZSRR i fabrykach. Marszałek planował uderzenie prewencyjne na fryców ale śmierć nie pozwoliła spełnić tych planów.Po nim władzę objęli durnie, którym Marszałek Piłsudski nie dał by kurnika z 10 kurami do zarządzania. Zupełnie jak dziś i za rządów Bolka Wałęsy i jego następców. W 39 roku w sejfach Banku Polskiego znajdowało się 72 tony złota, które to złoto przez Rumunię przemycono do Anglii. To później z tego złota finansowano zabawę w tzw rząd na uchodzctwie do 1980 roku, pomimo tego, że cały świat uznał rząd stworzony przez Bieruta. Teraz mamy to samo. Składanie wieńców, prężenie muskułów. Antek Rycerz Niepokalany Macierewicz coś bredzi o pospolitym ruszeniu, tworzeniu piechoty łanowej i wykorzystaniu szmacianych szybowców z aeroklubów do atakowania lotnictwa przeciwnika i do rozpoznania. No i wszędzie emisariusze Watykanu. Przekonują, że jak w każdym plutonie będzie kapelan w randze generała i z odpowiednim wynagrodzeniem a później emeryturą to żadna wojna nam nie straszna. Jeszcze jak minister Antek przezbroi ze dwa półki w kawalerię konną to zanim Putin się zorientuje to nasza kawaleria będzie paść koniki na trawnikach Kremla a Putin za stajennego u nich będzie.
2 września 2016
+6
-5
PL
0f5-c69
~ hh   Kiedy Rada miasta zażąda odszkodowań od Merkel odszkodowań za bombardowanie Biłgoraja ?
1 września 2016
+5
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
w piątek, godzina 07:48 Józefów
Nowa stawka za wywóz ścieków
w piątek, godzina 08:46 Obsza
Największy piknik wojskowy w regionie już w tę sobotę
w sobotę, godzina 16:12 Kolarstwo
Tour de Pologne Women na drogach powiatu
W dniach 28-30 czerwca na terenie województwa lubelskiego odbywa się druga edycja Tour de Pologne Women. W sobotę 29 czerwca uczestniczki wyścigu przejechały przez powiat biłgorajski.
dzisiaj, 09:05 Powiat
Pięć miejscowości bez prądu, w tym Tarnogród i Józefów
dzisiaj, 21:04 Biłgoraj
Pieszo do Krasnobrodu
22 czerwca 2024 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
22 czerwca 2024 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
dzisiaj, 20:08 Tarnogród
100 lat muzyki dętej w Tarnogrodzie
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
w sobotę, godzina 18:08 Czernięcin Główny
Strażacki jubileusz
w piątek, godzina 09:45 Biłgoraj
Nie żyje prokurator Marek Głowala
w sobotę, godzina 10:47 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora "Piątki" rozstrzygnięty
W maju władze Biłgoraja ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego. Postępowanie zostało już rozstrzygnięte. Kto będzie zarządzać placówką przez najbliższe pięć lat?
w piątek, godzina 10:42 Biłgoraj
Nielegalny salon gier zlikwidowany
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
dzisiaj, 18:59 Aleksandrów
Aleksandrów pamięta o ofiarach wysiedleń
W niedzielę 30 czerwca w Aleksandrowie odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wysiedlenia mieszkańców. Wydarzenie miało charakter patriotyczno-religijny i zgromadziło licznych uczestników, w tym przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, młodzież szkolną oraz mieszkańców gminy.
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
w piątek, godzina 09:34 Księżpol
Osobówka w płomieniach
w poniedziałek, godzina 07:58 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w sobotę, godzina 10:57 Józefów
Trzecie spotkanie kapel im. Jana Różańskiego
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl